Русия, предполагаемия лидер на алианса БРИКС, представи планове за нова платежна инфраструктура, използваща блокчейн технология.
Тази иновативна система, съсредоточена върху блокчейн и криптовалути, ще служи като автономна платформа за улесняване на търговските разплащания. Позиционирана като алтернатива на доминиращия щатски долар, тази инициатива има за цел да насърчи по-приобщаващ и справедлив финансов пейзаж.
Предвидената платежна рамка е предназначена да задоволява нуждите както на правителствата, така и на предприятията и физическите лица. Потенциалният ѝ успех обещава на широк кръг заинтересовани страни – от правителствени органи до обикновени граждани – да извлекат значителни ползи.
Юрий Ушаков, руски дипломат, потвърди, че предложеният платежен механизъм на БРИКС ще използва най-съвременни технологии, включвайки дигитални активи и криптовалути в своята архитектура, базирана на блокчейн.
Като дава възможност на държавите членки и на други нововъзникващи икономики да извършват трансгранични трансакции, платежната система на БРИКС може потенциално да оспори господството на щатския долар, като по този начин окаже натиск за намаляване на динамиката на неговото глобално търсене и предлагане.
Ушаков подчерта стратегическата цел на БРИКС да засили влиянието си на международната финансова арена, като платежната инфраструктура служи като ключова първа стъпка към постигането на тази цел.
„Макар че целта ни е да създадем автономна платежна система на БРИКС, подкрепена от модерни инструменти като блокчейн и дигитални технологии, нашият основен приоритет остава осигуряването на нейната достъпност за правителствата, бизнеси и обикновените граждани, лишена от каквито и да било политически обвързаности„, формулира Ушаков пред ТАСС.
Въпреки това не бяха оповестени подробности относно графика за въвеждане на тази инициатива. Очаква се допълнителни подробности относно въвеждането на платежната система на БРИКС да бъдат разкрити на предстоящата 16-та среща на върха, насрочена за октомври тази година.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Анонимен крипто трейдър с псевдоним Джеймс Уин шокира трейдинг общността с невероятни печалби на Hyperliquid, децентрализирана борса, която набира популярност сред играчите с висока степен на риск.