Наскоро приетият член на БРИКС, Саудитска Арабия, активно се стреми към разширяване на обхвата на търговските споразумения, като цели да разшири икономическия си обхват отвъд традиционните пазари на нефт и газ.
С икономика на стойност $1.1 трилиона Кралството стратегически диверсифицира икономическия си портфейл. Тази стратегическа промяна е в отговор на стремежа на страната да намали зависимостта си от транзакции, свързани с петрола, като вместо това се стреми да развива различни търговски и инвестиционни възможности.
Според мнозина БРИКС е начело на стремежа да се контролира петролният сектор, като се използват местни валути, убеждавайки развиващите се страни да се откажат от зависимостта си от щатския долар.
Като член на БРИКС Саудитска Арабия навлиза в редица сектори, за да насърчи икономическия растеж:
Със своята принадлежност към БРИКС Саудитска Арабия е готова да стимулира икономическата си експанзия, представяйки алтернатива на транзакциите, ориентирани към петрола, като възприема местните валути и намалява зависимостта си от щатския долар. Министърът на икономиката Файсал ал Ибрахим заяви, че Саудитска Арабия активно проучва нови търговски споразумения с амбициозен списък от държави:
Износът бележи ръст, но темповете, особено при износа на продукти, различни от нефт, не са толкова бързи, колкото очакваме. Стремим се към ускорен растеж.
Робърт Кийосаки, известен с книгата си “Богат татко, беден татко”, подчерта неотложната заплаха от нарастващия американски дълг, който само през ноември е нараснал с $240 милиарда.
Богатството на милиардерите нарасна значително през тази година благодарение на процъфтяващия фондов пазар, който се характеризира с над 20-процентно увеличение на индекса S&P 500 и над 50-процентно увеличение на Nasdaq 100 от началото на годината.
Европейските законодатели постигнаха новаторско споразумение за регулиране на изкуствения интелект (AI), което проправя пътя за цялостен закон за AI в западните държави.
По време на годишната среща на върха на БРИКС 2023 алиансът обяви разширяване на дейността си с участието на шест държави.