БРИКС се превърна в ключова сила, която променя динамиката на търговията между развиващите се страни, оспорва господството на САЩ и се застъпва за алтернативи на щатския долар.
В условията на нарастваща загриженост за строгите санкции на САЩ, нарастващия дълг, надхвърлящ $34 трилиона, и обезценяването на валутата развиващите се страни все повече се интересуват от БРИКС.
В Близкия изток съюзът настоява за изоставяне на щатския долар при разплащанията за петрол, което е сигнал за промяна на световните енергийни пазари. Въпреки прогнозите на лидери като Владимир Путин за краха на долара, неговото превъзходство в търговията с петрол и газ се запазва.
От създаването си през 2009 г. БРИКС има за цел да възстанови баланса на световната икономическа мощ. Въпреки че Китай е начело на голяма част от растежа на БРИКС, последните събития показват засилено участие на Индия, макар и с различия между държавите членки.
БРИКС подкрепя реформите в международните финансови институции като МВФ и Световната банка, за да насърчи приобщаването. Те също така се застъпват за промени в ООН, за да се представи по-добре световната общност.
Появата на БРИКС променя глобалната търговия и финанси, като оспорва господството на САЩ. БРИКС отговаря на нуждите на развиващите се страни, като предлага алтернативи на щатския долар и се застъпва за реформи в международните институции.
Геополитическото напрежение нараства, а БРИКС разширява влиянието си на енергийните пазари, особено в Близкия изток, като същевременно насърчава търговията в местни валути.
След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.
Доналд Тръмп поднови нападките си срещу председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, твърдейки, че въпреки забавящата се инфлация не е предприел мерки за намаляване на лихвените проценти.