Home

БРИКС: Русия и Китай предизвикват Запада – идва ли нов световен ред?

24.08.2023 7:00 2мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Русия и Китай предизвикват Запада – идва ли нов световен ред?

Русия и Китай използваха неотдавнашната среща на върха на БРИКС, за да изразят своята загриженост срещу западните сили, да се представят като защитници на развиващите се икономики и да предложат алтернативен световен ред.

Руският президент Владимир Путин, говорейки чрез видеозапис на срещата на върха в Южна Африка, обвини Запада, че с налагането на санкции върху продажбите на руско зърно и торове е провокирал конфликти като войната в Украйна, глобалната инфлация и глада в уязвимите страни.

В Йоханесбург се събраха лидерите на страните от БРИКС – Бразилия, Индия, Китай и Южна Африка, като Путин участва дистанционно поради международна заповед за арест, свързана с предполагаеми военни престъпления в Украйна.

Китай и Русия имаха за цел да укрепят политическото положение и независимата търговска роля на БРИКС като противовес на Запада, като твърдяха, че това ще осигури по-справедлив глас на развиващия се свят и ще оспори западното влияние.

Въпреки че нямат официален алианс, Китай и Русия координират антизападните послания. Тези отношения станаха по-значими, тъй като руската икономика се опираше на Китай, подкрепяйки усилията му в конфликта в Украйна.

Русия осъди връзките на Запада с бившите съветски републики като неоколониализъм, като същевременно похвали усилията на БРИКС за насърчаване на интересите на Африка и Азия в сравнение с действията на Запада, които нарушават световната икономика.

Бразилия и Индия предупредиха срещу разширяването на БРИКС с включването на държави като Иран и Куба, опасявайки се от засилване на антагонизма спрямо Запада и потенциална нестабилност на блока. Китай обаче се застъпи за разширяването.

Путин се застъпи за засилване на вътрешната координация в БРИКС, намаляване на зависимостта от долара и сътрудничество в международни организации като ООН. Той разкритикува западните санкции и подкрепи БРИКС като платформа за дедоларизация.

Китайският президент Си Дзинпин призова за сътрудничество в БРИКС за повишаване на благосъстоянието и отхвърли критиките към политическия модел на Китай. Той подкрепи разширяването на БРИКС за по-справедливо глобално управление.

Страните от БРИКС са изправени пред предизвикателства поради политически различия и представляват различни системи на управление. Всяко разширяване би могло да задълбочи тези различия.

Източник: WSJ

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Биткойн срещу злато: Питър Шиф и Питър Бранд коментират възможностите

Дългогодишният дебат между Биткойн (BTC) и златото като инвестиционни активи отново предизвика сблъсък между легендарния трейдър Питър Бранд и дългогодишния крипто скептик Питър Шиф.

07.09.2024 21:00 2мин. четене

Мениджър на активи оттегля заявлението си за спот Етериум ETF

Мениджърът на активи WisdomTree поиска да оттегли от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) своето S-1 заявление за спот Етериум борсово търгуван фонд (ETF), повече от три години след първоначалното му подаване.

07.09.2024 17:00 1мин. четене

Компанията зад ChatGPT увеличи платената си потребителска база с над 60%

Бизнес сегментът на OpenAI, включващ продуктите ChatGPT Enterprise, Team и Edu, е увеличил платената си потребителска база с близо 67% от април насам, като към 5 септември е надхвърлил един милион потребители.

07.09.2024 12:30 2мин. четене

Индия ще одобри още две офшорни крипто борси

Индийското звено за финансово разузнаване (FIU) обмисля възобновяването на дейността на още две международни крипто борси.

07.09.2024 11:00 2мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.