Русия се застъпва за създаването на нова трансгранична платежна система за страните от БРИКС, за да заобиколи финансовите санкции и да намали зависимостта си от щатския долар.
Според Bloomberg докладът, в който се излага това предложение, е публикуван преди предстоящата годишна среща на върха на БРИКС през следващата седмица.
Алиансът включва Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка, както и допълнителни членове като Иран, ОАЕ, Етиопия и Египет.
Предложението, разработено от руското Министерство на финансите, Банката на Русия и базираната в Москва консултантска компания „Yakov & Partners“, предлага създаването на мрежа от банки-кореспонденти, които да улесняват трансграничните транзакции в местни валути.
В него се препоръчват също така преки връзки между централните банки, създаване на взаимни центрове за търговия със стоки и използване на технологията на разпределената счетоводна книга или на многонационална разплащателна платформа зна базата на токени.
Системата ще бъде проектирана така, че да предпазва участниците в нея от външен натиск, като например международни санкции, се посочва в доклада.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.