В интервю за руския вестник "Известия" Анатолий Аксаков, председател на Комитета на Държавната дума по въпросите на финансовия пазар, разкри предстоящите си планове за легализиране на трансграничните транзакции с криптовалути до втората половина на 2024 г.
Тази инициатива е насочена към използването на платформата на борсата в Санкт Петербург и в момента е във фаза на обсъждане.
Дискусията разкри и визията на Аксаков за експериментиране на използването на дигитални валути сред страните от БРИКС за взаимни разплащания между участващите държави в периода 2025-2026 г. Наред с тези стремежи руското правителство смята да въведе крипто регламенти до 2024 г.
Аксаков подчерта значението на криптовалутите в международните разплащания, като наблегна на усилията им за придвижване на законодателството по време на първоначалното четене през март, последвано от второ четене през април.
Първоначално предвиден за обсъждане през ноември 2023 г., процесът по създаване на крипто законодателство срещна забавяне поради предизвикателства в координацията между ключови институции като правителството, Министерството на финансите, Министерството на икономиката, Централната банка и правоприлагащите органи. Аксаков очаква тези проблеми да бъдат решени на заседанията през януари, признавайки спешността предвид значителния размер на руския пазар на криптовалути.
Освен това Аксаков потвърди плановете за регулиране на добива, разпространението на криптовалута, трансграничните транзакции и данъчното облагане. Забележително е, че предложенията включват санкции за незаконно използване на криптовалута.
Що се отнася до данъчното облагане, разглеждането на възможността за въвеждане на 20% данък върху доходите на миньорите, предложено от Министерството на финансите, остава отворено за обсъждане. Аксаков намекна за възможността за облагане на доходите, а не на печалбите, и очаква тези данъци да допринесат за националния бюджет.
За да се стимулира крипто индустрията, Държавната дума изрази подкрепа за разрешаване на миньорите да продават криптовалута като експортен продукт, както предлага Министерството на финансите. Очакванията са свързани с напредъка на руското крипто законодателство, което ще позволи законни трансгранични крипто транзакции за бизнеса до втората половина на 2024 г.
Въпреки предизвикателствата, Аксаков остава оптимист за предстоящото законодателство, отчитайки развиващия се характер на пазара. Руските компании, изправени пред санкции, все повече се обръщат към криптовалутите за международни плащания.
Всеобхватното законодателство бележи значителна стъпка в създаването на регулирана рамка за криптовалутите в Русия, съобразена със световните тенденции в областта на дигиталните активи.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.