В интервю за руския вестник "Известия" Анатолий Аксаков, председател на Комитета на Държавната дума по въпросите на финансовия пазар, разкри предстоящите си планове за легализиране на трансграничните транзакции с криптовалути до втората половина на 2024 г.
Тази инициатива е насочена към използването на платформата на борсата в Санкт Петербург и в момента е във фаза на обсъждане.
Дискусията разкри и визията на Аксаков за експериментиране на използването на дигитални валути сред страните от БРИКС за взаимни разплащания между участващите държави в периода 2025-2026 г. Наред с тези стремежи руското правителство смята да въведе крипто регламенти до 2024 г.
Аксаков подчерта значението на криптовалутите в международните разплащания, като наблегна на усилията им за придвижване на законодателството по време на първоначалното четене през март, последвано от второ четене през април.
Първоначално предвиден за обсъждане през ноември 2023 г., процесът по създаване на крипто законодателство срещна забавяне поради предизвикателства в координацията между ключови институции като правителството, Министерството на финансите, Министерството на икономиката, Централната банка и правоприлагащите органи. Аксаков очаква тези проблеми да бъдат решени на заседанията през януари, признавайки спешността предвид значителния размер на руския пазар на криптовалути.
Освен това Аксаков потвърди плановете за регулиране на добива, разпространението на криптовалута, трансграничните транзакции и данъчното облагане. Забележително е, че предложенията включват санкции за незаконно използване на криптовалута.
Що се отнася до данъчното облагане, разглеждането на възможността за въвеждане на 20% данък върху доходите на миньорите, предложено от Министерството на финансите, остава отворено за обсъждане. Аксаков намекна за възможността за облагане на доходите, а не на печалбите, и очаква тези данъци да допринесат за националния бюджет.
За да се стимулира крипто индустрията, Държавната дума изрази подкрепа за разрешаване на миньорите да продават криптовалута като експортен продукт, както предлага Министерството на финансите. Очакванията са свързани с напредъка на руското крипто законодателство, което ще позволи законни трансгранични крипто транзакции за бизнеса до втората половина на 2024 г.
Въпреки предизвикателствата, Аксаков остава оптимист за предстоящото законодателство, отчитайки развиващия се характер на пазара. Руските компании, изправени пред санкции, все повече се обръщат към криптовалутите за международни плащания.
Всеобхватното законодателство бележи значителна стъпка в създаването на регулирана рамка за криптовалутите в Русия, съобразена със световните тенденции в областта на дигиталните активи.
Законодателните власти направиха голяма стъпка към регулирането на стабилните монети, тъй като Комитетът по финансовите услуги на Камарата на представителите гласува в подкрепа на нов законопроект.
Binance реши да преустанови спот търговията на Tether (USDT) в рамките на Европейското икономическо пространство (ЕИП), тъй като работи за спазване на новите крипто разпоредби на ЕС съгласно MiCA (Регламент за пазарите на крипто-активи).
Калифорния предприема смела стъпка към защита на крипто инвеститорите с нови изменения, които превръщат съществуващия законопроект за финансово регулиране в специална рамка за дигиталните активи.
Японската агенция за финансови услуги (FSA) работи по предложение за изменение на съществуващите финансови закони с цел криптовалутите да попаднат в същата регулаторна рамка като традиционните финансови инструменти.