Home

БРИКС: Резервите в долари на съюза паднаха до 30-годишно дъно

03.10.2024 6:30 2мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Резервите в долари на съюза паднаха до 30-годишно дъно

БРИКС постоянно оспорва господстващото положение на щатския долар в световните резерви, особено след като Белият дом наложи санкции на Русия през 2022 г.

През последните две години блокът натрупва злато и диверсифицира авоарите на централните си банки, увеличавайки резервите им от благородния метал. През последните 18 месеца централните банки на развиващите се страни са закупили общо 800 тона злато, като Китай е придобил впечатляващите 225 тона през последните 15 месеца.

Русия, Китай и Индия са сред най-големите купувачи на злато, което значително повишава пазарната му стойност. По данни на Световния съвет по златото „от началото на годината досега централните банки са закупили забележителните нетни 800 тона, което е с 14% повече в сравнение със същия период на миналата година“. Това натрупване допринесе за намаляване на резервите в щатски долари, тъй като страните от БРИКС започват да заместват долара със злато в централните си банки.

Последните данни сочат, че делът на валутните резерви, деноминирани в щатски долари, е спаднал до 58.2% през 2024 г., отбелязвайки най-ниското си равнище от 1995 г. насам. Тъй като страните от съюза и други развиващи се икономики увеличават резервите си в злато и местни валути, господстващото положение на долара продължава да намалява.

Нещо повече, други валути, които традиционно не се поддържат като резерви, все по-често намират своя път към централните банки на БРИКС и други развиващи се страни. Намалявайки своята зависимост от американския долар и засилвайки златните си запаси, централните банки се стремят да диверсифицират финансовите си резерви. Според МВФ най-значимите алтернативи на щатския долар и еврото са тези “нетрадиционни резервни валути“.

Ако златото продължи да набира популярност като резервен актив в страните от БРИКС, щатският долар може да бъде изправен пред по-големи предизвикателства. Рязкото намаляване на резервите в щатски долари подсказва, че дедоларизацията може да засили тази тенденция, като развиващите се икономики потенциално ще играят по-влиятелна роля в преструктурирането на световната финансова система, оставяйки САЩ и западните сили с намалено влияние.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Tron изпреварва Биткойн и Етериум по този показател

През третото тримесечие Tron регистрира впечатляващ приход от $566 милиона.

03.10.2024 8:30 2мин. четене Alexander Zdravkov

SEC ще обжалва решението по делото срещу Ripple – цената на XRP спада

Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) реши да подаде жалба във връзка с делото Ripple.

03.10.2024 7:00 1мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Държава, която искаше да се присъедини в съюза, предполагаемо се отказва

Държава, за която преди това се тъврдеше, че иска да участва в БРИКС официално прекрати стремежа си към членство в съюза.

02.10.2024 20:30 1мин. четене Kosta Gushterov

Binance разширява услугите си в Аржентина след регулаторно одобрение

Binance получи регулаторно одобрение от Националната комисия по ценните книжа на Аржентина, с което общият брой на одобренията в световен мащаб достигна 20.

02.10.2024 18:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.