Президентът на Сърбия Александър Вучич заяви, че страната продължава да полага усилия за интегриране в Европейския съюз (ЕС), но признава, че присъединяването е малко вероятно да се осъществи през следващите четири години.
Въпреки това Вучич подчертава значителния потенциал на БРИКС – коалиция, съставена от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Освен това страни като Аржентина, Иран, Индонезия, Турция, Саудитска Арабия и Египет, наред с други проявяват интерес към присъединяване към икономическия блок.
В неотдавнашно обръщение към обществеността Вучич подчерта, че придържането на Сърбия към принципите на правовата държава и икономическото ѝ положение са сравними с европейските стандарти, включително аспекти като заплати и пенсии.
Вучич подчерта, че общото население на страните от БРИКС достига 3.2 милиарда души, докато целият западен свят, включително държавите членки на НАТО, наброява около 950 милиона жители. Укрепването на връзките и разрешаването на споровете между страните членки на БРИКС бяха подчертани от Вучич като ключови стъпки.
Освен това той разсъждава за потенциалните промени, които биха могли да преобразят картата на света през следващите две десетилетия, ако към блока се присъединят страни като Индонезия, ОАЕ, Саудитска Арабия, Египет, Етиопия, Нигерия, различни латиноамерикански държави, Бангладеш и Иран.
Понастоящем страните членки на БРИКС представляват 42.9% от световното население и допринасят за около 31% от световния БВП. Следователно тази икономическа коалиция има способността да привлича други държави.
Наскоро се появиха слухове, че френският президент Еманюел Макрон изявявае желание да присъства на предстоящата среща на БРИКС през август в Южна Африка. Ако той се присъедини, Франция ще е първата европейска проявила публичен интерес към икономическия блок.
Тъй като Макрон не е направил публични изявления относно желанието си да бъде поканен, конкретните причини за искането му остават неясни. Въпреки това се предполага, че Макрон възнамерява да участва в „диалог“ с присъстващите лидери на страните от БРИКС.
Друго възможно тълкуване на това искане произтича от неотдавнашните призиви на съюзниците на Франция в НАТО, по-специално на САЩ и Обединеното кралство, които настояват Франция да заеме по-настъпателна позиция по отношение на конфликта в Украйна.
Макар и идеята зад новата валута на БРИКС е да се намали зависимостта на държавите членки от щатския долар, вероятността напълно да бъде заличена тази зависимост остава нищожно малка.
Херберт Поениш, икономист с предишен опит в Банката за международни разплащания (БМР), представи своите виждания за потенциалното съвместно съществуване на валута на БРИКС с американския долар.
Въпреки че идеята за обща валута на БРИКС не е нова, Поениш изрази мнение, че дори и да бъде създадена такава валута, тя едва ли ще замени щатския долар. Вместо това тя ще съществува съвместно със съществуващата глобална парична система, базирана на долара.
Правейки паралел, икономистът сравни потенциалния процес с въвеждането на еврото в Европа, на което са били необходими близо 50 години, за да премине от двустранни разплащания към обща валута.
Поениш изтъкна, че Китай играе решаваща роля като основен търговски партньор за всички страни членки на БРИКС, въпреки ограничената търговия между самите страни членки. Ето защо обвързването на двустранните им обменни курсове с юана би било важна начална стъпка.
MANTRA стартира RWAccelerator – нова инициатива, предназначена да участниците в Web3 пространството, като им предлага ресурси като финансиране, менторство и инструменти за изкуствен интелект.
Главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг съобщи, че компанията е постигнала споразумение с Комисията по ценните книжа и борсите за прекратяване на съдебния спор, което се очаква да бъде финализирано през следващата седмица.
Главният изпълнителен директор на Binance, Ричард Тенг, наскоро призова крипто общността да бъде по-предпазлива с инвестициите си, като подчерта значението на независимите проучвания.
Активността по пускането на токени на Solana значително се забави, като новите емисии спаднаха до 49,779 на 19 февруари, в сравнение с 95,578 в края на януари.