Начало » Други » БРИКС: Първата балканска страна, която признава потенциала на съюза

БРИКС: Първата балканска страна, която признава потенциала на съюза

19.06.2023 16:00 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Първата балканска страна, която признава потенциала на съюза

Президентът на Сърбия Александър Вучич заяви, че страната продължава да полага усилия за интегриране в Европейския съюз (ЕС), но признава, че присъединяването е малко вероятно да се осъществи през следващите четири години.

Въпреки това Вучич подчертава значителния потенциал на БРИКС – коалиция, съставена от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Освен това страни като Аржентина, Иран, Индонезия, Турция, Саудитска Арабия и Египет, наред с други проявяват интерес към присъединяване към икономическия блок.

Сърбия търси укерпване на връзките си с БРИКС

В неотдавнашно обръщение към обществеността Вучич подчерта, че придържането на Сърбия към принципите на правовата държава и икономическото ѝ положение са сравними с европейските стандарти, включително аспекти като заплати и пенсии.

Вучич подчерта, че общото население на страните от БРИКС достига 3.2 милиарда души, докато целият западен свят, включително държавите членки на НАТО, наброява около 950 милиона жители. Укрепването на връзките и разрешаването на споровете между страните членки на БРИКС бяха подчертани от Вучич като ключови стъпки.

Освен това той разсъждава за потенциалните промени, които биха могли да преобразят картата на света през следващите две десетилетия, ако към блока се присъединят страни като Индонезия, ОАЕ, Саудитска Арабия, Египет, Етиопия, Нигерия, различни латиноамерикански държави, Бангладеш и Иран.

Понастоящем страните членки на БРИКС представляват 42.9% от световното население и допринасят за около 31% от световния БВП. Следователно тази икономическа коалиция има способността да привлича други държави.

Ще присъства ли Франция на срещата на БРИКС?

Наскоро се появиха слухове, че френският президент Еманюел Макрон изявявае желание да присъства на предстоящата среща на БРИКС през август в Южна Африка. Ако той се присъедини, Франция ще е първата европейска проявила публичен интерес към икономическия блок.

Тъй като Макрон не е направил публични изявления относно желанието си да бъде поканен, конкретните причини за искането му остават неясни. Въпреки това се предполага, че Макрон възнамерява да участва в „диалог“ с присъстващите лидери на страните от БРИКС.

Друго възможно тълкуване на това искане произтича от неотдавнашните призиви на съюзниците на Франция в НАТО, по-специално на САЩ и Обединеното кралство, които настояват Франция да заеме по-настъпателна позиция по отношение на конфликта в Украйна.

Доларът и новата валута на БРИКС – възможно ли е съвместно съществуване?

Макар и идеята зад новата валута на БРИКС е да се намали зависимостта на държавите членки от щатския долар, вероятността напълно да бъде заличена тази зависимост остава нищожно малка.

Херберт Поениш, икономист с предишен опит в Банката за международни разплащания (БМР), представи своите виждания за потенциалното съвместно съществуване на валута на БРИКС с американския долар.

Въпреки че идеята за обща валута на БРИКС не е нова, Поениш изрази мнение, че дори и да бъде създадена такава валута, тя едва ли ще замени щатския долар. Вместо това тя ще съществува съвместно със съществуващата глобална парична система, базирана на долара.

Правейки паралел, икономистът сравни потенциалния процес с въвеждането на еврото в Европа, на което са били необходими близо 50 години, за да премине от двустранни разплащания към обща валута.

Поениш изтъкна, че Китай играе решаваща роля като основен търговски партньор за всички страни членки на БРИКС, въпреки ограничената търговия между самите страни членки. Ето защо обвързването на двустранните им обменни курсове с юана би било важна начална стъпка.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Директорът на Binance с предупреждение за крипто сигурността

С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.

09.07.2025 18:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ripple избра BNY Mellon за попечител на резервите на стабилната монета RLUSD

Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).

09.07.2025 16:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето защо Фед може да понижи лихвите по-рано от очакваното според Goldman Sachs

Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.

08.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Robinhood подлежи на проверка от Европейска банка – ето защо

Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.

08.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.