Начало » Други » БРИКС: Проваля ли се плана на Путин да измести долара?

БРИКС: Проваля ли се плана на Путин да измести долара?

17.04.2024 18:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Проваля ли се плана на Путин да измести долара?

През август миналата година руският президент Владимир Путин заяви, че намаляването на значението на щатския долар е "неизбежно". Понастоящем обаче няма индикации, че световната икономика се отдалечава от долара.

Забележките на Путин, изказани чрез видеовръзка на срещата на върха на БРИКС в Йоханесбург, може би послужиха като критика на западните санкции срещу Русия, но стремежът му да намали господството на долара все още не се е реализирал в голям мащаб.

Въпреки ангажимента на Русия да „дедоларизира“ икономиката си, като избягва валути на държави, които осъждат действията ѝ в Украйна, една неотдавнашна графика, публикувана на X от портала за финансови новини Barchart, потвърди продължаващото господство на долара. Графиката разкрива, че доларът на САЩ е използван в 48% от международните платежни транзакции през миналата година, изпреварвайки еврото с 23.2% и китайския юан с 3.47%.

Много държави, както големи, така и малки, включително Русия и Китай, се стремят да намалят зависимостта си от долара в международната търговия. Според Джей Загорски, доцент в Questrom School of Business към Бостънския университет, това желание е довело до изявлението на Путин на срещата на върха на БРИКС.

Путин възприема страните от БРИКС като ключови за амбицията си да измести световната икономика от западното влияние, като наблегна на шесткратното увеличение на взаимните инвестиции и транзакции между членовете на организацията.

Въпреки че влиянието на блока е нараснало значително, разширявайки се от 18% на 26% от световния БВП между 2010 и 2021 г., Загорски подчерта предизвикателствата, които възпрепятстват по-широкото използване на валутите на БРИКС в международната търговия. Например, валутният контрол в Китай ограничава движението на капитали, което затруднява китайските компании да убедят чуждестранните субекти да приемат юана.

По подобен начин Русия е изправена пред пречки, дължащи се както на валутния контрол, така и на международните санкции, които ограничават потока на рубли в и извън страната.

За да смекчат разходите по транзакциите и да намалят излагането на глобална волатилност, членовете на БРИКС започнаха да уреждат сделките в местни валути, а не в долари. Например Indian Oil Corp., водещата индийска петролна рафинерия, избра да използва рупията, за да закупи петрол от Abu Dhabi National Oil Company, търгуван на международните пазари в долари.

Въпреки усилията за насърчаване на алтернативни резервни валути в рамките на БРИКС, като например обявения от Путин напредък в тази посока на неотдавнашната среща на върха на групата, Загорски смята, че доминацията на долара ще се запази. Той предполага, че ако други големи държави не предприемат значителни промени в политиката си, доларът ще запази водещата си позиция в световната търговия.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Директорът на Bank of America потвърди слуховете за стабилна монета

Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.

17.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

PayPal разширява стабилната си монета към Arbitrum

PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.

16.07.2025 19:35 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Citigroup проучва възможността за стартиране на стабилна монета

Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.

16.07.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто циклите се развиват: Ето защо старите модели вече не работят

Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.

16.07.2025 12:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.