Иранският посланик в Русия, Казем Джалали, подчерта активното участие на Иран в усилията за сътрудничество с Русия в рамките на БРИКС по време на неотдавнашна пресконференция, проведена на 16 май.
Подчертавайки ролята на Иран като нова държава-членка в рамките на БРИКС, Джалали обсъди текущите инициативи, насочени към установяване на единна валута за блока.
Той посочи предизвикателствата, породени от доминирането на щатския долар в глобалните транзакции и подчерта стратегическото значение на използването на национални валути за взаимни разплащания. Иран и Русия, изправени пред санкции и ограничен достъп до западните финансови системи, прогресивно интегрират своите платежни системи, улеснявайки двустранната търговия, извършвана предимно в рубли и риали.
Развитието на валута на БРИКС служи като значителна стъпка към оспорване на хегемонията на щатския долар в международната търговия. Включването на Иран в БРИКС заедно с други страни бележи забележителна геополитическа промяна, предлагаща възможности за увеличена търговия, инвестиции и политическо влияние.
Усилията за създаване на платежна система на БРИКС, предложена като базирано на блокчейн решение, наречено „BRICS Pay“, имат за цел да подобрят финансовото сътрудничество и да намалят зависимостта от западните финансови механизми. Плановете за интегриране на дигитални версии на национални валути, като рублата и юана, допълват тези инициативи.
Напредъкът на Русия в развитието на дигиталната си валута е в съответствие с усилията за диверсификация на финансовите системи и намаляване на зависимостта от традиционните банкови структури. Пилотната фаза на дигиталната рубла, проведена в сътрудничество с търговски банки, означава напредък към нейното официално стартиране.
Форумът в Казан, който се проведе от 14-19 май, се фокусира върху насърчаването на доверието и сътрудничеството между руските региони и страните от Организацията за ислямско сътрудничество (OIC). Форумът има за цел да засили икономическите, научните, културните и финансовите връзки, включително насърчаването на ислямските финансови институции в Русия.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
Екосистемата на меме монетите на Solana навлиза в нова фаза, тъй като конкурентните платформи бързо набират популярност спрямо Pump.fun, дългогодишния лидер в създаването на токени. Това, което някога бе почти монопол, сега се превръща в конкурентна арена.