Начало » БРИКС: Потенциалът на икономиките и въздействието върху долара

БРИКС: Потенциалът на икономиките и въздействието върху долара

11.12.2023 19:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Потенциалът на икономиките и въздействието върху долара

В сферата на световната икономика появата на БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) е забележителна сила, която променя динамиката.

Тези страни, характеризиращи се с бързоразвиващи се икономики, привлякоха вниманието с усилията си за дедоларизация, като се отдалечиха от доминиращата роля на щатския долар в международната търговия.

БРИКС притежава значителна икономическа мощ, като колективно формира почти една четвърт от световния БВП, който през 2022 г. се оценява на $18.6 трилиона.

Сред тях доминираща роля играе Китай, който допринася за над 70% от растежа на БВП на групата, което се дължи на неговия стабилен икономически растеж.

Значението на Русия в рамките на БРИКС се състои в позицията ѝ на основен световен производител на енергия, особено на нефт и газ. Този принос отговаря на световните енергийни нужди и насърчава енергийното сътрудничество между членовете на БРИКС. Освен това опитът на Русия в секторите на отбраната, космическите и ядрените технологии допринася за технологичния напредък в групата.

Забележително е, че тези държави си сътрудничат за насърчаване на дедоларизацията, като наблягат на използването на националните си валути в търговията. Инициативи като създадената през 2014 г. Нова банка за развитие (НБР) имат за цел да предоставят заеми за инфраструктурни проекти в национални валути, като по този начин оспорват долароцентричната доминация на институции като МВФ и Световната банка.

Прогнозите са, че до 2022 г. вътрешната търговия на БРИКС ще надхвърли $500 милиарда, което показва постепенното отдалечаване от зависимостта от чуждестранните валути, особено от щатския долар. Мерки като споразумения за валутен суап и алтернативни платежни мрежи допълнително улесняват двустранната търговия в национални валути, намалявайки зависимостта от транзакции, деноминирани в долари.

Намаляването на зависимостта от щатския долар има значителни последици, като потенциално изолира БРИКС от валутни колебания, произтичащи от паричната политика на САЩ или от сътресения на световните пазари.

Освен това тези съгласувани усилия поставят под въпрос хегемонията на щатския долар в паричната политика, международната търговия и валутните резерви, като се стремят към по-балансирана световна финансова система.

Макар че пълното оттегляне от господството на долара може да не стане веднага, усилията на БРИКС са съществена стъпка към преструктуриране на силно зависимия от долара международен финансов пейзаж. С течение на времето тези усилия за дедоларизация биха могли да проправят пътя към една по-устойчива и балансирана глобална финансова система.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ню Йорк се насочва към блокчейн технологията – кметът с призив към крипто компаниите

С наближаването на първата крипто среща на върха в Ню Йорк, кметът Ерик Адамс е категоричен: Градът се позиционира като глобален център за развитие на блокчейн технологията.

13.05.2025 21:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Animoca Brands се стреми към IPO в САЩ

Web3 гигантът Animoca Brands се готви да излезе на борсата в Ню Йорк, възползвайки се от това, което счита за по-благоприятна за криптовалутите среда под управлението на президента Доналд Тръмп.

13.05.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Истина ли е слухът за нова меме монета от социалната-медия на Тръмп?

Появи се еуфория около предполагаемото пускане на меме монета от Truth Social, след като вайръл публикация предизвика хайп в меме средите.

13.05.2025 19:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Aave премина границата от $40 милиарда в депозити

Aave, един от водещите протоколи в децентрализираните финанси, достигна нов етап, като вече има над $40 милиарда в депозити на своите кредитни пазари.

13.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.