След съобщението за разширяване, направено по време на годишната среща на върха през 2023 г., международната общност наблюдава отблизо потенциалните нови членове на алианса БРИКС.
С нарастването на глобалното сътрудничество списъкът на потенциалните участници постепенно се оформя. Неотдавнашните диалози с Русия предизвикаха спекулации: може ли Куба да се подготвя да се присъедини и да приеме потенциалната валута на БРИКС?
Дискусиите за разширяване съвпадат с усилията на БРИКС да укрепи местните си валути. Докато алиансът се застъпва за дедоларизация и насърчаване на местните валути, работата по местните активи продължава. За държавите, които се стремят да се присъединят към алианса през тази година, развитието на съответните им валути може да се окаже решаващо.
През изминалата година икономическият блок БРИКС беше в светлините на прожектори. Неговият амбициозен план за разширяване, приканващ шест държави да се присъединят към редиците му, отбеляза значимо геополитическо събитие през 2023 г. Освен това алиансът потвърди ангажимента си да придвижи плановете си за разширяване без забавяне.
Вследствие на това светът с нетърпение очаква кои държави в крайна сметка ще станат част от блока.
Неотдавнашен доклад разкри среща между кубинския президент Мигел Диас-Канел и руския външен министър Сергей Лавров, което подсказва за засилено сътрудничество на хоризонта. Това подхрани спекулациите за потенциалното влизане на Куба в алианса.
„След срещата се потвърди нарастващия интерес на нашите кубински приятели към взаимодействие с БРИКС“, заяви Лавров. „Като настоящ председател на асоциацията, Русия е склонна да подкрепи тази перспектива.“
Въпреки че естеството на тази подкрепа остава неясно, взаимният интерес, изразен от двете страни, е значителен. По-рано Индия потвърди интереса на над 30 държави към присъединяване към алианса през следващата година, което потенциално посочва Куба като един от претендентите.
Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.
Крипто пазарът бързо се разраства. Според CoinGecko, повече от половината от всички дигитални токени, пуснати на пазара от 2021 г. насам, вече са изчезнали – около 3.7 милиона провалили се проекта, или 52.7% от регистрациите в GeckoTerminal.
Tether започна 2025 г. с впечатляващи финансови резултати, като отчете над $1 милиард печалба за първото тримесечие и засили присъствието си в правителствения дълг на САЩ.
Неотдавнашният експеримент на Швейцария с токенизация на дигитална валута на централната банка (CBDC) се приветства като потенциален модел за глобален прием.