Пакистан се стреми да се присъедини към БРИКС - международен блок, създаден, за да се противопостави на институциите, доминирани от Запада, а Русия подкрепя кандидатурата му.
Индия обаче е предпазлива по отношение на потенциалното членство на Пакистан, тъй като се опасява, че то може да засили влиянието на Китай в групата за сметка на Индия.
Пакистан официално подаде молба за членство през ноември 2023 г., подкрепен от Русия, но се очаква Индия да се противопостави на този ход. Решенията за членство изискват единодушно одобрение от всички съществуващи членове на БРИКС, което означава, че Индия може да попречи на присъединяването на Пакистан.
Притесненията на Индия произтичат от стратегическото ѝ съперничество както с Пакистан, така и с Китай.
Индия разглежда влизането на Пакистан като потенциална заплаха за своето влияние в рамките на блока. Очаква се следващата среща на върха на БРИКС, чийто домакин ще бъде Русия през октомври 2024 г., да се съсредоточи върху разширяването и дедоларизацията. Въпреки че Пакистан е изправен пред сериозна опозиция, особено от страна на Индия, страната остава решена да настоява за членство в БРИКС.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.