Изглежда, че Китай, член на БРИКС, активно насърчава използването на китайския юан в търговията с африкански държави като Замбия, особено в доходоносната медна промишленост, където Китай е значителен потребител.
Този ход потенциално може да доведе до промяна на валутата на плащане от щатски долар към китайски юан за износа на мед от Замбия за Китай.
Замбия разчита в голяма степен на медта като основна експортна стока, която представлява значителна част от чуждестранните ѝ приходи и растежа на БВП. С оглед на интереса на Китай да използва своята валута за тези транзакции се наблюдава стремеж към дедоларизация, целящ намаляване на зависимостта от щатския долар в международната търговия.
Страните от БРИКС, начело с Китай, се застъпват за отказ от щатския долар като световна резервна валута, като целят да укрепят собствените си икономики и да повишат стойността на съответните си валути. Ако Замбия се съгласи с предложението на Китай, това би могло да доведе до съществена промяна в динамиката на търговията и да повлияе на господстващото положение на щатския долар в световната търговия.
Подобни стъпки могат да имат последици за САЩ, особено в сектори, тясно свързани със световната търговия и статута на долара като основна резервна валута. Въздействието върху различните сектори в САЩ ще зависи от степента на дедоларизация в рамките на страните от БРИКС и техните търговски партньори.
По-широките последици от подобна промяна биха могли да повлияят на динамиката на световната търговия и на относителната сила на участващите валути, което потенциално би могло да преобрази пейзажа на международните финанси.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Ако Замбия се съгласи?!?!
Еми, считайте го за сторено.