След неотдавнашната декларация на страните от БРИКС Габор Гурбач, съветник във VanEck, изрази подкрепата си за приемането на Биткойн (BTC), а не за ускоряване на въвеждането на дигитални валути на централните банки (CBDC).
Съобщението на БРИКС се съсредоточи върху създаването на автономна платежна система, изградена на базата на дигитална валути и блокчейн технология. Гурбач обаче изрази силна опозиция на тази идея.
Излизайки на платформата X, стратегът на VanEck сподели своята гледна точка по отношение на CBDC инициативата на БРИКС. Той се застъпи за приемането на Биткойн и изрази мнението, че „държавите би трябвало да приемат Биткойн, вместо да въвеждат различни форми на CBDC„.
Countries should just adopt Bitcoin instead of creating flavors of CBDCs. It takes commitment and humility to operate in a system where you can’t ad-hoc print money. But that is exactly the alternative that’s missing from fiat systems. The first to adopt Bitcoin gain advantage. https://t.co/gadGclabjT
— Gabor Gurbacs (@gaborgurbacs) March 5, 2024
БРИКС има за цел да укрепи финансовата автономност и да намали зависимостта от американския долар. Този ход означава глобална тенденция към диверсификация в отговор на инфлацията и икономическите пречки. Въпреки това Гурбач изтъкна достойнствата на Биткойн, подчертавайки ограниченото му предлагане и децентрализирания му характер като по-добри качества в сравнение с CBDC.
Той заяви:
Работата в система, в която парите не могат да бъдат произволно печатани, изисква отдаденост и смирение.
Това подчертава опасенията относно потенциала на CBDC да предоставят на правителствата прекомерно влияние върху паричните политики.
Освен това съветникът на VanEck отрази липсата на алтернатива на фиатните валути:
И все пак именно тази алтернатива липсва във фиатните системи.
Това мнение резонира с привържениците на Биткойн, които се застъпват за валута, лишена от правителствен надзор и намеса.
Също така Гурбач разясни потенциалните ползи от ранното приемане на Биткойн, като предположи, че държавите биха могли да спечелят от приемането на криптовалутата. Той заяви: „Тези, които първи приемат Биткойн, ще спечелят предимство.“ Това отразява убеждението, че Биткойн предоставя възможности за икономическо овластяване и автономност.
Декларацията на БРИКС означава съгласувано усилие за проучване на алтернативни парични системи, с акцент върху дигиталните иновации и блокчейн. Съветникът на Кремъл Юрий Ушаков подчерта значението на създаването на платежна система, която е удобна, рентабилна и лишена от политическо влияние.
Той подчерта:
Приоритет е да се гарантира, че тя е удобна за ползване от правителствата, обикновените граждани и бизнеса.
Освен това той изтъкна ангажимента на държавите да засилят влиянието на БРИКС в рамките на глобалния паричен и финансов пейзаж.
Споразумението за условните резерви на БРИКС (CRA) обикновено се разглежда като конкурент на Международния валутен фонд (МВФ).
Също така неотдавнашните публикации разкриха сътрудничеството между руското Министерство на финансите, Банката на Русия и държавите членки на БРИКС за разработване на различни инициативи, насочени към укрепване на международната парична и финансова система. Това включва създаването на многостранната платежна платформа BRICS Bridge.
Изглежда, че крипто пазарът се движи в нова посока, като вниманието се пренасочва от силно спекулативните меме монети към утвърдените мрежи от първи слой.
Robinhood за пореден път надмина пазарните очаквания, отчитайки рязко увеличение на приходите за четвъртото тримесечие.
Franklin Templeton разшири блокчейн инициативите си, като пусна своя токенизиран фонд за Solana на паричния пазар FOBXX.
Крипто пазарът нарасна през 2025 г., като на 7 януари достигна пазарна капитализация от $3.76 трилиона, подхранван от политиките на САЩ в подкрепа на крипто.