Продължаващите дискусии относно валутата на БРИКС продължават да предизвикват любопитство относно потенциалната ѝ форма - като дигитален актив или като алтернатива, подкрепена със злато.
Многобройни са спекулациите относно естеството на очакваната валута на БРИКС. Обсъждат се и двете възможности, които предлагат различни пътища. Очаква се с наближаването на срещата на върха през 2024 г. подготовката на тази инициатива да напредне значително.
Обратно, БРИКС активно проучва възможностите за дигитални активи. Макар че златото продължава да се обмисля, блокът проучва и възможности като свързване на местните валути чрез блокчейн технология и дигитализиране на транзакциите.
Успешното използване на дигиталния юан на Китай в неотдавнашна значителна петролна сделка служи като убедителен прецедент, който може да бъде разширен.
Докато другите държави от БРИКС проучват тази област, те биха могли да обмислят приемането на дигитална валута за подобряване на трансграничните транзакции и финансовото сътрудничество, но подходът и сроковете на всяка държава биха могли да варират в зависимост от нейната индивидуална политика и технологична готовност.
Според информация от Investing News Network валутата на БРИКС може да не изисква единна фискална политика или единен пазар на облигации. Тя би могла да бъде обвързана с определено тегло на златото, което да гарантира стабилна и единна стойност.
По същество създаването на валута на БРИКС изглежда вероятно, въпреки че конкретните детайли все още не са уточнени. Както дигиталните активи, така и обезпечените със злато варианти предлагат осъществими пътища, всеки от които има потенциални последици за намаляване на зависимостта от долара.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.