Анализатор на Nasdaq изрази загриженост относно съюза БРИКС, предупреждавайки, че блокът може да предизвика криза за щатския долар.
В продължение на няколко години БРИКС отправяше все по-голямо предизвикателство към господството на долара като водеща фиатна валута в света и тази заплаха продължава да се засилва. Тъй като доларът преживява низходяща тенденция поради фактори като инфлацията, вниманието към потенциалното въздействие на БРИКС само се увеличава.
Мелиса Пистили от Nasdaq и Investing News Network предполага, че една нова валута на съюза може да проправи пътя на блока да подкопае глобалния статут на долара. Такава валута би позволила на държавите от БРИКС да утвърдят по-голяма икономическа независимост и да се конкурират със съществуващия международен финансов ред. Използването на долара в световен мащаб вече намалява; през 2023г. около 20% от сделките с петрол ще се извършват във валути, различни от щатския долар, в сравнение с почти 100% през предходните години.
Усилията на БРИКС да се противопостави на долара не са нови. В продължение на няколко години колективът бавно ерозира влиянието на водещата валута. Все повече държави обмислят да се откажат от долара в полза на инициативите на алианса. Обезпокоително е нарастването на сделките, извършвани извън рамките на щатския долар, като членовете на БРИКС дори използват други валути, като китайския юан, при транзакции с държави, които не са членове на организацията. Обявяването на валутата на съюза на предстоящата среща на върха може да ускори още повече тези тенденции.
Китай играе особено важна роля в стремежа да се намали зависимостта от долара. Според Пистили въвеждането на резервна валута на БРИКС вероятно ще окаже сериозно въздействие върху глобалната роля на долара. Тази продължаваща тенденция на дедоларизация може допълнително да намали търсенето на американската валута.
В допълнение към усилията на БРИКС за дедоларизация щатският долар е изправен пред предизвикателства и от развитието на дигиталните валути на централните банки (CBDC). В доклад на Атлантическия съвет се отбелязва, че понастоящем 134 държави са в пилотна фаза на тестване на CBDC, а 66 държави са в напреднал стадий. Тези дигитални валути могат да станат реалност до 2027 г., поставяйки още едно предизвикателство пред господстващото положение на долара.
Тайван е на път да засили приемането на институционална криптовалута, тъй като регулаторните органи се подготвят да изпробват услуги за крипто попечителство чрез местни банки.
С цел да засили потребителското доверие на фона на нарастващия скептицизъм към централизираните финансови системи Wirex пусна в действие Wirex Pay – модулна блокчейн система, пригодена за безпроблемни платежни транзакции.
Nvidia продължава да бъде играч със значителен ръст в областта на технологиите, като наскоро обяви тримесечен дивидент в размер на $0.010 на акция с дата на записване 12 септември.
Mango DAO реши да не извършва плащане към Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) във връзка с нерегистрирани продажби на MNGO токени.