Интересът към алианса БРИКС от страна на развиващите се страни, желаещи да се присъединят към него, нараства - 47 държави изразиха желание да станат негови членове преди срещата на върха през 2024 г.
Този рязък ръст на интереса се дължи до голяма степен на желанието на тези държави да намалят зависимостта си от щатския долар и да насърчат използването на местни валути в търговията – ход, целящ да укрепи националните им икономики и да увеличи техния БВП.
От 47-те заинтересовани страни 26 са подали официално заявление за присъединяване към БРИКС, а други 21 са проявили неофициален интерес. Тези потенциални членове идват от различни региони, включително Азия, Африка, Южна Америка и Източна Европа, което отразява глобалната привлекателност на усилията на алианса за дедоларизация.
Според Пол Фримпонг, основател на Африканско-китайския център за политически консултации, привлекателността на БРИКС се крие в целта му да създаде по-справедлив глобален пейзаж, който според много държави понастоящем е изкривен срещу тях. Тази споделена визия привлича разнообразна група от държави, желаещи да променят глобалната икономическа динамика.
Предстоящата 16-та среща на върха на БРИКС, която е планирана да се проведе в Казанска област в Русия от 22 до 24 октомври 2024 г., ще бъде първата, на която ще се проведат дискусии с новоразширения алианс. Основните теми в дневния ред включват дедоларизация, търговски сделки, разширяване и използване на местни валути, което е сигнал за значителна промяна в глобалните финансови перспективи.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.