Home

БРИКС: Могат ли Китай и Русия да се конкурират със Запада?

29.05.2023 6:00 3мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Могат ли Китай и Русия да се конкурират със Запада?

Икономическият блок прие опита за оспорване на световния баланс на силите. Съществува обаче вероятност руският и китайският БРИКС да се затруднят да се конкурират със Запада.

По-вероятно ли е те да продължат да се издигат и да доминират?

Икономическият блок е създаден през 2009 г. и напоследък придобива все по-голяма популярност, отчасти поради западните санкции срещу Русия, които изолираха страната, и намаляващото значение на щатския долар. Но може ли продължаващият му растеж да гарантира победа над утвърдената западна сила?

Първоначалната концепция за нациите от групата БРИК възникна като маркетингов трик, лансиран от Goldman Sachs през 2001 г., за да се насърчи международният растеж на колектив от държави. В крайна сметка девет години по-късно тя се материализира като икономически блок.

Понастоящем нациите от БРИКС отбелязват забележимо нарастване на популярността си, което се дължи на усилията им да намалят зависимостта си от щатския долар. Освен това, с 20 държави, които искат да станат членове, е очевидно, че светът е все по-уморен от западното господство.

Въпреки това разрастването на блока БРИКС на Русия и Китай може да доведе до неуспеха му да се конкурира със Запада. Защо? Преди всичко защото желанието да се оспори господството на Запада може да се окаже недостатъчно, за да се разрушат установените системи.

Вътрешните конфликти в рамките на блока отдавна се обсъждат като основна пречка. По-специално Китай и Индия са исторически съперници, като последната се опитва да създаде китайска алтернатива в производствения сектор. Тъй като Китай се стреми да насърчава собствените си интереси чрез блока, Индия се противопоставя на този растеж.

Това предизвикателство става още по-значимо с разширяването на блока. Саудитска Арабия и Иран, които се стремят да влязат в блока, имат сходни отношения като Индия и Китай. Освен това, въпреки че усилията за дедоларизация набират скорост, практическите трудности на този процес не бива да се подценяват.

Например, ако Бразилия извършва търговия с Китай, използвайки юана, какво се случва с получените средства? Бразилия все още поддържа дълг в щатски долари и разчита на закупуването на производствено оборудване от Япония, което налага използването и на двете валути, в допълнение към другите ѝ глобални търговски интереси.

Инициативата на Китай “Един пояс, един път” осигури на страната значително влияние чрез инвестиции в над 150 държави по света. Как ще реагира Китай, когато тези държави предложат подобно влияние в рамките на блока БРИКС?

Освен това предпоставката за създаването на колектива на БРИКС не е революционна. Навремето Уго Чавес и Фидел Кастро разработиха колектив, наречен ALBA (Боливарско обединение за народите на Америка), който имаше за цел интеграцията на Латинска Америка и търсеше подкрепа от Русия и Китай.

Русия и Китай обаче използваха влиянието си, за да попречат на ALBA да се разшири извън техния контрол. Освен това, въпреки че се застъпваше за еврото, което да замени щатския долар, подобно на сегашния призив за юана, щатският долар се оказа необходимата предпазна мрежа, когато това беше наистина важно.

В заключение, блокът БРИКС несъмнено е изправен пред сериозни предизвикателства. Тези предизвикателства не са просто разногласия, а по-скоро систематично развитие, което доведе до сегашното положение на щатския долар и Запада. Могат ли тези обстоятелства да се променят? Абсолютно. Истината обаче остава, че БРИКС първо трябва да се развие и адаптира, а дали ще го направи или не, в крайна сметка ще определи съдбата му.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Чанпен Джао с първо изявление след като бе пуснат на свобода

Чанпен Джао, бившият ръководител на Binance се включи в социалните медии само седем часа след като беше освободен от затвора, публикувайки в платформата X, че цени простия лукс като храна и плодове.

29.09.2024 12:20 1мин. четене Kosta Gushterov

БРИКС: Русия и Китай ли са причината за възхода на златото?

Според Централната банката на Франция усилията на Русия и Китай да се откажат от щатския долар водят до ръст в цената на златото.

29.09.2024 11:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Кредиторите на FTX недоволни от минималните суми, които ще получат

Съгласно актуализираните наскоро документи за несъстоятелност, споделени от кредитора на FTX Сунил Кавури, лицата, които са загубили пари от борсата, могат да очакват да си възстановят само 10-25% от своите криптовалути.

29.09.2024 8:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Корелацията между криптовалутите и фондовия пазар достигна своя връх – Coinbase

Неотдавнашен доклад на Coinbase разкрива, че през септември корелацията между криптовалутите и фондовите пазари е достигнала исторически връх и е достигнала 50%.

28.09.2024 21:00 2мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.