Икономическият блок прие опита за оспорване на световния баланс на силите. Съществува обаче вероятност руският и китайският БРИКС да се затруднят да се конкурират със Запада.
По-вероятно ли е те да продължат да се издигат и да доминират?
Икономическият блок е създаден през 2009 г. и напоследък придобива все по-голяма популярност, отчасти поради западните санкции срещу Русия, които изолираха страната, и намаляващото значение на щатския долар. Но може ли продължаващият му растеж да гарантира победа над утвърдената западна сила?
Първоначалната концепция за нациите от групата БРИК възникна като маркетингов трик, лансиран от Goldman Sachs през 2001 г., за да се насърчи международният растеж на колектив от държави. В крайна сметка девет години по-късно тя се материализира като икономически блок.
Понастоящем нациите от БРИКС отбелязват забележимо нарастване на популярността си, което се дължи на усилията им да намалят зависимостта си от щатския долар. Освен това, с 20 държави, които искат да станат членове, е очевидно, че светът е все по-уморен от западното господство.
Въпреки това разрастването на блока БРИКС на Русия и Китай може да доведе до неуспеха му да се конкурира със Запада. Защо? Преди всичко защото желанието да се оспори господството на Запада може да се окаже недостатъчно, за да се разрушат установените системи.
Вътрешните конфликти в рамките на блока отдавна се обсъждат като основна пречка. По-специално Китай и Индия са исторически съперници, като последната се опитва да създаде китайска алтернатива в производствения сектор. Тъй като Китай се стреми да насърчава собствените си интереси чрез блока, Индия се противопоставя на този растеж.
Това предизвикателство става още по-значимо с разширяването на блока. Саудитска Арабия и Иран, които се стремят да влязат в блока, имат сходни отношения като Индия и Китай. Освен това, въпреки че усилията за дедоларизация набират скорост, практическите трудности на този процес не бива да се подценяват.
Например, ако Бразилия извършва търговия с Китай, използвайки юана, какво се случва с получените средства? Бразилия все още поддържа дълг в щатски долари и разчита на закупуването на производствено оборудване от Япония, което налага използването и на двете валути, в допълнение към другите ѝ глобални търговски интереси.
Инициативата на Китай „Един пояс, един път“ осигури на страната значително влияние чрез инвестиции в над 150 държави по света. Как ще реагира Китай, когато тези държави предложат подобно влияние в рамките на блока БРИКС?
Освен това предпоставката за създаването на колектива на БРИКС не е революционна. Навремето Уго Чавес и Фидел Кастро разработиха колектив, наречен ALBA (Боливарско обединение за народите на Америка), който имаше за цел интеграцията на Латинска Америка и търсеше подкрепа от Русия и Китай.
Русия и Китай обаче използваха влиянието си, за да попречат на ALBA да се разшири извън техния контрол. Освен това, въпреки че се застъпваше за еврото, което да замени щатския долар, подобно на сегашния призив за юана, щатският долар се оказа необходимата предпазна мрежа, когато това беше наистина важно.
В заключение, блокът БРИКС несъмнено е изправен пред сериозни предизвикателства. Тези предизвикателства не са просто разногласия, а по-скоро систематично развитие, което доведе до сегашното положение на щатския долар и Запада. Могат ли тези обстоятелства да се променят? Абсолютно. Истината обаче остава, че БРИКС първо трябва да се развие и адаптира, а дали ще го направи или не, в крайна сметка ще определи съдбата му.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.