Наскоро министрите на икономиката и търговията на страните от БРИКС се събраха в Москва и постигнаха съгласие за единна позиция в рамките на Световната търговска организация (СТО), като подчертаха значението на организацията и възобновяването на нейния механизъм за уреждане на търговски спорове.
Те се ангажираха също така да укрепват търговските връзки и да се противопоставят на ограниченията върху технологиите и достъпа до пазара, включително свързаните с климата разпоредби.
По време на 14-ата среща на 26 юли страните от БРИКС обсъдиха веригите за доставки, търговските мерки, свързани с климата, и улесняването на търговията със селскостопански продукти. Водени от руския министър на икономиката Максим Решетников, те разкритикуваха нарастващите търговски бариери, маскирани като мерки за национална сигурност, и подчертаха необходимостта СТО да представлява всички членове, особено развиващите се икономики.
Беше подчертано и противопоставянето на БРИКС срещу антиконкурентните търговски мерки и ограниченията върху износа на технологии и методите за доставка.
Споразумението предполага координирани позиции по въпроси на СТО и подкрепа за механизма за уреждане на спорове, който е в застой поради липса на съдии.
От БРИКС също така подчертаха значителната си собственост върху природни ресурси, като се застъпиха за съвместни вериги за доставки и водеща роля в областта на зелената енергия. Те имат за цел да засилят сътрудничеството в рамките на търговските вериги, да развият логистиката и да улеснят достъпа до търговско финансиране и трансгранични платежни системи. В позициите им по въпросите на климата се критикува зеленият протекционизъм, като се планира тези възгледи да бъдат представени на международни форуми.
BitGo, водещ американски попечител на криптовалути, представи нова платформа за управление и защита на местни токени, използвани в Web3 протоколите.
Фондация Linux създаде нова структура – Linux Foundation Decentralized Trust (LFDT), която има за цел да обедини проекти с отворен код за децентрализирани технологии.
Милиардерът Питър Тийл изрази загриженост, че икономиката на САЩ вероятно щеше да е в рецесия, ако не бе мащабната държавна намеса.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на анализаторската компания CryptoQuant, изрази тревога относно настоящото състояние на индустрията на дигиталните активи.