Значителното намаление на притежаваните от Китай американски държавни ценни книжа през последната година, възлизащо на повече от $74 милиарда, отразява значима промяна в глобалната икономическа динамика.
Намалените китайски притежания, спаднали от $849 милиарда на $775 милиарда между второто тримесечие на 2023 г. и второто тримесечие на 2024 г., отбелязват най-ниското равнище от 2009 г. насам. Тази тенденция съответства на изявленията на руския външен министър Сергей Лавров, който подчертава намаляващата зависимост от щатския долар в двустранната търговия между Русия и Китай.
Твърдението на Лавров, че Русия и Китай значително са намалили използването на долара във взаимната си търговия, подчертава по-широкото отдалечаване от зависимостта от долара. Тъй като над 90% от разплащанията между Русия и Китай вече се извършват в съответните им национални валути, двете страни активно диверсифицират финансовите си транзакции въпреки съпротивата на западните държави.
Коментарите на Лавров също така хвърлят светлина върху нарастващото икономическо сътрудничество между страните от Общността на независимите държави (ОНД), която обхваща страните от бившия Съветски съюз. Въпреки натиска от страна на САЩ и ЕС да се въздържат от сътрудничество с Русия и Беларус, търговските потоци в региона на ОНД се разшириха, надхвърляйки $100 милиарда, демонстрирайки устойчивост срещу външните санкции.
Както заяви Лавров, тези събития са сигнал за постепенна, но неизбежна промяна в доминиращата роля на долара в световните финансови системи. Непрекъснатите усилия на Русия, Китай и други държави да укрепват икономическите връзки извън традиционната рамка, контролирана от щатския долар, предполагат пренастройване на международните икономически отношения през следващите години.
Инвеститорите на дребно правят смели стъпки на фона на масовия пазарен спад, предизвикан от новите мита, въведени от президента Доналд Тръмп.
През 2025 г. глобалната тенденция на дедоларизация рязко се ускорява, като централните банки полагат все по-големи усилия да намалят зависимостта си от щатския долар.
Circle се стреми да стане втората по големина крипто-фокусирана компания, която да стане публична в САЩ.
WisdomTree предприе смела стъпка в пространството за токенизация на активи, разширявайки своята институционална инвестиционна платформа, WisdomTree Connect.