Преди срещата на върха на БРИКС през 2024 г. в Русия (22-24 октомври) кандидатурата на Турция да се присъедини към групата на нововъзникващите икономики привлича доста внимание.
БРИКС, първоначално създадена от Бразилия, Русия, Индия и Китай през 2009 г., е създадена, за да предизвика глобалния ред, ръководен от САЩ. През 2010 г. към нея се присъедини и Южна Африка.
Кандидатурата на Турция, която е първата на член на НАТО и кандидат за членство в ЕС, породи опасения, че Анкара се отдалечава от Запада. Някои анализатори смятат, че Турция балансира съюзите, а други, като Асли Айдънтасбас от института „Брукингс“, виждат в това още едно доказателство за отдалечаването на страната от трансатлантическата общност.
Неотдавнашните критики на Турция към Израел и разочарованието ѝ от застоялите преговори за членство в ЕС подхраниха тази промяна.
Интересът на Турция е следствие от спорното закупуване на руската ракетна система С-400, което доведе до санкции от страна на САЩ през 2020 г. Въпреки тези връзки Турция все още подкрепя териториалната цялост на Украйна и призова Русия да върне Крим, което предизвиква търкания с Москва.
Държавите от БРИКС съставляват 45% от населението на света и почти една трета от производството на суров петрол. Въпреки че търговията на Турция с Китай се е увеличила, по-голямата част от нея е китайски внос, като ЕС остава основният търговски партньор на Турция. Анализаторите твърдят, че членството в БРИКС може да не донесе съществени икономически ползи, но отразява по-широката геополитическа стратегия на Турция.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.
Дългоочакваните плащания към кредитори от фалиралата крипто борса FTX се натъкнаха на сериозна пречка, след като FTX Recovery Trust обяви временно спиране на плащанията към потребители в 49 чуждестранни юрисдикции.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.