Нарастващото движение срещу щатския долар се коментира от цял свят през последните месеци. То е оглавено от групата БРИКС, която планира да създаде нова валута за уреждане на световната търговия.
Ако най-големите богати на петрол държави се присъединят към БРИКС се смята, че това може да окаже значително въздействие върху световната икономика и геополитиката.
Ето някои от потенциалните въздействия:
БРИКС ще се превърне в още по-мощен икономически блок с общ БВП от над $25 трилиона. Това ще даде на БРИКС по-голямо влияние в световната икономика и ще направи съюза по-привлекателна дестинация за инвестиции.
Страните от БРИКС ще имат достъп до повече петролни и газови ресурси, което ще намали зависимостта им от внос и ще ги направи по-сигурни в енергийно отношение. Това би било голямо предимство в случай на петролна криза.
Страните от БРИКС биха могли да си сътрудничат в областта на енергийната политика, като например разработване на съвместни проекти за добив на нефт и газ и координиране на реакцията им при сътресения в цените на нефта. Това би им помогнало да намалят уязвимостта си от нестабилността на световния пазар на петрол.
Присъединяването на богати на петрол държави към БРИКС ще засили политическите връзки между страните от групата. Това би могло да доведе до по-тясно сътрудничество по редица въпроси, като например сигурността, търговията и развитието.
Присъединяването на богатите на петрол страни към БРИКС ще промени баланса на силите в света от Запада към развиващите се икономики. Това може да доведе до по-многополюсен световен ред.
Разбира се, съществуват и някои потенциални предизвикателства, които трябва да бъдат преодолени, ако най-големите богати на петрол държави се присъединят към БРИКС. Тези предизвикателства включват:
Страните от БРИКС имат различни политически системи, което може да затрудни постигането на консенсус по важни въпроси.
Страните от БРИКС имат различни нива на икономическо развитие, което може да доведе до напрежение в рамките на блока.
Някои от страните от БРИКС имат геополитически съперничества, които биха могли да усложнят сътрудничеството в рамките на блока.
Въпреки тези предизвикателства, потенциалните ползи от разширяването на БРИКС с включване на богати на петрол държави са значителни.
Ако страните от съюза успеят да преодолеят различията си и да си сътрудничат ефективно, това би могло да окаже значително въздействие върху световната икономика и геополитиката.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.
Въпреки силното възстановяване на S&P 500, главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън счита, че инвеститорите може да пренебрегват предупредителните сигнали, които биха могли да означават проблеми за икономиката.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.