С наближаването на края на 2024 г. бързият възход на БРИКС е определящ момент в световната геополитика, който сигнализира за преминаване към многополюсен свят.
Първоначално неофициална коалиция от нововъзникващи икономики, БРИКС се трансформира тази година с разширяване на членството и влиянието, оспорвайки доминацията на ръководената от САЩ Г-7.
През януари блокът прие за пълноправни членове Египет, ОАЕ, Иран и Етиопия, с което броят им нарасна от пет на девет. До октомври съюзът отправи покани за партньорство към още 12 държави, включително Турция, Индонезия и Нигерия, с което подчерта нарастващата си привлекателност. Забележително е, че Турция, която е член на НАТО, първоначално прие ролята на партньор, балансирайки връзките си със западните съюзи, но в последствие се отказа.
Този скок отразява нарастващата привлекателност на БРИКС, като над 40 държави изразиха интерес да се присъединят. Разрастването на блока бележи фундаментална промяна в световния баланс на силите, като държавите търсят алтернативи на доминираните от Запада институции.
Две ключови стъпки през 2024 г. засилиха стремежа на БРИКС към независима глобална рамка. Първо, по време на срещата на върха в Казан блокът представи символична „банкнота на БРИКС“, с което подчерта намерението си да намали зависимостта си от щатския долар. Макар че все още не е функционална валута, инициативата допълва одобрението на блока за разплащания в местна валута за трансгранична търговия, намалявайки зависимостта от западни финансови системи като SWIFT.
Второ, БРИКС постигна напредък в областта на изкуствения интелект. Русия, подкрепена от членовете на съюза, обяви планове за разработване на рамки за изкуствен интелект, независими от господството на САЩ, като по този начин насърчи глобалното сътрудничество извън западните кръгове.
В продължение на десетилетия Г-7 определяше глобалните политики без особена съпротива, използвайки икономическото си влияние, което някога съставляваше 66% от световния БВП. Сега обаче делът ѝ е намалял до 44%. Междувременно БРИКС нарасна до 37 % от световния БВП и представлява 40 % от световното население, превръщайки се в могъща икономическа и политическа сила.
Упадъкът на Г-7 е очевиден в неспособността да разреши големите кризи в Украйна, Газа и Сирия или да поддържа едностранните интервенции, наблюдавани през предишните десетилетия. За разлика от тях БРИКС действа с децентрализирано управление, като дава приоритет на икономическото сътрудничество и пацифистката външна политика пред империалистическите тенденции.
Тихият, но дълбок възход на БРИКС през 2024 г. го поставя като важен етап на един по-балансиран световен ред, който оспорва дългогодишната хегемония на Запада.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.