Потенциалното разширяване на БРИКС от сегашната му конфигурация от пет държави до нов блок би представлявало значително предизвикателство за господстващия американски долар.
Като световна резервна валута доларът в момента е изправен пред конкуренцията на алианса БРИКС и други развиващи се източни държави, които се стремят да насърчават собствените си валути и да намалят зависимостта от долара в световната търговия.
Гаурав Гупта, дипломат от индийската дипломатическа служба и заместник-министър, неотдавна предположи, че БРИКС може потенциално да се превърне в БРИКС+ през август.
В интервю за Outlook India Гупта спомена, че алиансът разработва стратегии за намаляване на зависимостта от щатския долар и намекна за въвеждането на нова валута, която потенциално би могла да наруши глобалния финансов ред, доминиран понастоящем от САЩ.
Гупта подчерта още, че след въвеждането на новата валута, алиансът БРИКС възнамерява да засили международното сътрудничество с развиващите се страни.
Очаква се тази инициатива да насърчи увеличаването на трансграничните транзакции, извършвани с новата валута, което може да доведе до рязко нарастване на търговията, инвестиционните възможности и цялостното икономическо развитие, като всичко това може да се случи независимо от щатския долар.
С навлизането на новата валута на световния пазар търсенето на щатския долар вероятно постепенно ще намалее. Това би могло да създаде предизвикателства за Съединените щати, особено по отношение на финансирането на дефицита им, като потенциално създаде предпоставки за спад в стойността на щатския долар.
Вследствие на това Съединените щати ще загубят способността си да упражняват финансова мощ и да прилагат санкции, за да възпрепятстват икономиките на други държави.
В обобщение, разширяването на БРИКС и въвеждането на нова валута може да доведе до няколко положителни резултата, включително намаляване на зависимостта от щатския долар, увеличаване на възможностите за търговия и инвестиции и намаляване на политическия натиск от страна на САЩ.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.
Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase, отбеляза значително ускорение в приема на криптовалутите от институционалните инвеститори, което се дължи до голяма степен на нарастващата популярност на спот борсово търгуваните фондове и увеличената употреба на Coinbase Prime сред големите корпорации.
Ще повлияе на долара на кукуво лято.
Ще повлияе колкото преводната рубла едно време. Тия начело с Китай са тотално зависими от технологиите на свободния свят и САЩ.
Така както цъфна и върза СИВ
Да, да чакаме и загниващия капитализъм да загние съвсем и социализЪма да пребъде.
Започвам да се чудя дали и вие не се изкушихте да заработвате копейки.
Доларът ще стане обикновена бомбонена хартия , каквато си е от години.