Индия, която е ключов член на БРИКС, разширява своята мрежа за трансгранични мобилни плащания CBDC, като си партнира с множество държави.
Според Bloomberg Индия е започнала сътрудничество с държави като Филипините, Шри Ланка и ОАЕ – друг член на БРИКС – за развитие на системите за мобилни плащания. Т Раби Санкар, заместник-управител на Резервната банка на Индия (РБИ), потвърди тези развития по време на конференция в Себу, Филипините.
Индия вече е сключила споразумения за разплащания по дигитална валута на централните банки с Бутан и Непал и работи с държавите от ASEAN за създаване на интегрирана платформа за взаимно сътрудничество. Забележително е, че Индия бе сред първите, които успешно изпробваха инициатива за CBDC, отбелязвайки значителен напредък в развитието на дигиталните валути.
Индийското правителство проучва приложенията на CBDC в държавния, търговския и институционалния сектор, като същевременно оценява потенциалните ефекти върху икономиката, банковото дело и паричната политика. Санкар подчерта, че Индия възприема предпазлив подход, заявявайки:
Не бързаме да осъществим въвеждането. Ще пристъпим към него, след като резултатите са ясни, без да има фиксирани срокове.
Проактивните усилия на Индия я изпреварват в етапа на тестване на CBDC пред повечето държави. В световен мащаб около 134 от 198 държави разработват дигитални валути, като водещи са страните от БРИКС – Индия, Русия и Китай. Анализаторите предупреждават, че с приемането на подобна стратегия в страните от съюза и други нововъзникващи икономики за търговия зависимостта от американския долар може да намалее, което може да дестабилизира глобалното му господство.
Пазарът на криптовалути претърпява значителни загуби, а ключови активи като Биткойн (BTC), Етериум (ETH) и XRP регистрират забележими спадове в цените.
Tether, компанията, която стои зад масово използваната стабилна монета USDT, обясни впечатляващия си растеж по-скоро с дребните притежатели, отколкото с големите инвеститори.
XRP привлече значително внимание поради променливите си ценови движения и потенциала си да промени глобалната финансова система.
Google представи Willow – квантов изчислителен чип, способен да решава за минути проблеми, които биха отнели на традиционните суперкомпютри 10 септилиона години.