Санкциите, наложени от САЩ на Русия, имаха непреднамерена последица - те облагодетелстваха Индия и други развиващи се страни при закупуването на суров петрол.
Тези санкции бяха въведени от администрацията на Байдън в отговор на руската инвазия и военни действия в Украйна. Тяхната цел е да изолират Русия икономически, като забранят на други държави да правят бизнес с нея. Едно от ограниченията е забраната за използване на щатския долар за трансгранични транзакции с Русия.
Въпреки тези санкции Русия намери начин да ги заобиколи и да продължи да изнася суров петрол за Китай и Саудитска Арабия. Те започнаха да приемат китайски юани като платежно средство за тези транзакции.
От своя страна Китай и Саудитска Арабия могат да продават руски суров петрол на други държави на по-ниски цени поради санкциите. Липсата на зависимост от щатския долар при тези транзакции направи придобиването на петрол по-достъпно за други държави.
Индия се възползва от санкциите на САЩ срещу Русия и активно купува суров петрол на по-ниски цени. От февруари 2022 г. насам Индия е закупила суров петрол на стойност приблизително 186,45 млрд. долара от руски доставчици чрез канали за изпиране на петрол от Китай.
С извършването на тези трансакции Индия е успяла да спести $7.37 милиарда, тъй като използването на щатския долар за плащанията би струвало около 193,82 млрд. долара. Тези икономии бяха постигнати чрез валутен обмен в продължение на 14 месеца.
За уреждане на плащанията за суров петрол индийските рафинерии, включително Indian Oil Corp (IOC), използват китайския юан вместо щатския долар.
Тъй като на Индия е забранено да осъществява пряк бизнес с Русия поради санкциите на САЩ, те са се снабдявали със суров петрол от Русия чрез тази договореност.
Освен това руското правителство, ръководено от президента Путин, активно търси алтернативни методи за осъществяване на бизнес с глобални партньори, които не разчитат на щатския долар. Групата БРИКС, в която влиза и Китай, подпомага Русия в поддържането на икономиката ѝ, като извършва транзакции с китайския юан като алтернативна валута.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.