Начало > Други > БРИКС: Индия пести милиарди докато санкциите срещу Русия свалят цените на петрола

БРИКС: Индия пести милиарди докато санкциите срещу Русия свалят цените на петрола

10.07.2023 8:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Индия пести милиарди докато санкциите срещу Русия свалят цените на петрола

Санкциите, наложени от САЩ на Русия, имаха непреднамерена последица - те облагодетелстваха Индия и други развиващи се страни при закупуването на суров петрол. 

Тези санкции бяха въведени от администрацията на Байдън в отговор на руската инвазия и военни действия в Украйна. Тяхната цел е да изолират Русия икономически, като забранят на други държави да правят бизнес с нея. Едно от ограниченията е забраната за използване на щатския долар за трансгранични транзакции с Русия.

Въпреки тези санкции Русия намери начин да ги заобиколи и да продължи да изнася суров петрол за Китай и Саудитска Арабия. Те започнаха да приемат китайски юани като платежно средство за тези транзакции. 

От своя страна Китай и Саудитска Арабия могат да продават руски суров петрол на други държави на по-ниски цени поради санкциите. Липсата на зависимост от щатския долар при тези транзакции направи придобиването на петрол по-достъпно за други държави.

Индия се възползва от санкциите на САЩ срещу Русия и активно купува суров петрол на по-ниски цени. От февруари 2022 г. насам Индия е закупила суров петрол на стойност приблизително 186,45 млрд. долара от руски доставчици чрез канали за изпиране на петрол от Китай.

С извършването на тези трансакции Индия е успяла да спести $7.37 милиарда, тъй като използването на щатския долар за плащанията би струвало около 193,82 млрд. долара. Тези икономии бяха постигнати чрез валутен обмен в продължение на 14 месеца.

За уреждане на плащанията за суров петрол индийските рафинерии, включително Indian Oil Corp (IOC), използват китайския юан вместо щатския долар. 

Тъй като на Индия е забранено да осъществява пряк бизнес с Русия поради санкциите на САЩ, те са се снабдявали със суров петрол от Русия чрез тази договореност.

Освен това руското правителство, ръководено от президента Путин, активно търси алтернативни методи за осъществяване на бизнес с глобални партньори, които не разчитат на щатския долар. Групата БРИКС, в която влиза и Китай, подпомага Русия в поддържането на икономиката ѝ, като извършва транзакции с китайския юан като алтернативна валута.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Къде насочват фокуса си инвеститорите на фона на пазарните сътресения?

След обявяването на митата от президента на САЩ Доналд Тръмп на 2 април, което съвпадна с Деня на независимостта, и бързата реакция на Китай, крипто пазарът отбеляза значителни понижения.

06.04.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Губи ли доларът своя статут – какво мислят големите банки?

Големи финансови институции, сред които JPMorgan Chase и Deutsche Bank, проверяват дали щатският долар може да запази господстващото си положение в световен мащаб.

06.04.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето какво мислят експертите за цената на акциите на Nvidia

Nvidia, един от отличниците през 2024 г. с ръст от над 170%, сега е изправена пред нарастващ натиск, тъй като акциите ѝ се понижават на фона на икономическата несигурност и геополитическото напрежение.

06.04.2025 8:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Отмъщението на Китай за митата засегна криптовалутите

Китай отвърна на САЩ със свой набор от мита, отбелязвайки поредната глава в ескалиращия глобален търговски конфликт, който започна с обявяването на тарифите от президента Доналд Тръмп на 2 април.

06.04.2025 6:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.