Страните от БРИКС се превърнаха в мощен икономически блок, който оспорва господството на западните икономики. Въпреки това щатският долар остава основната резервна валута в света, което хвърля дълга сянка върху техните амбиции.
Хегемонията на долара предлага няколко предимства на Съединените щати. Тя позволява на страната да финансира търговските си дефицити, да упражнява геополитическо влияние чрез санкции и да поддържа среда с ниски лихвени проценти. Тази доминация обаче крие и рискове за страните от БРИКС.
На първо място, силната позиция на долара може да оскъпи вноса за страните от БРИКС, което да доведе до инфлация и да намали конкурентоспособността им на световните пазари.
Второ, решенията на Федералния резерв на САЩ по отношение на паричната политика могат да окажат значително въздействие върху икономиките на страните от БРИКС. Например повишаването на лихвените проценти може да доведе до отлив на капитали от развиващите се пазари, което да доведе до обезценяване на валутата и финансова нестабилност.
На трето място, господстващото положение на долара може да ограничи ефективността на усилията на БРИКС за създаване на алтернативни икономически системи. Новата банка за развитие, създадена от страните от БРИКС, се бори да се наложи в световния финансов пейзаж. Макар че блокът постигна напредък в намаляването на зависимостта си от долара, дълбоко вкорененото господство на американската валута остава значителна пречка.
В заключение може да се каже, че продължаващата хегемония на щатския долар представлява както предизвикателство, така и възможност за страните от БРИКС. Въпреки че блокът постигна напредък в диверсификацията на икономическите си отношения, преодоляването на господството на долара ще изисква постоянни усилия за разработване на алтернативни финансови системи и намаляване на зависимостта от американската валута.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.