В последно време Русия изпитва значителни флуктуации в износа на нефт, особено с Индия, нейният втори най-голям клиент.
Този обрат може да се припише на конкурентните цени, произтичащи от войната в Украйна, която подтикна Индия да стане вторият по големина клиент на Москва. Въпреки това прекратяването на отстъпките доведе до значителен спад в индийските вноси на руска нефт, които паднаха от връх от 2.15 милиона барела на ден през май 2023 г. до наскорошния минимум от 1.45 милиона, отбелязвайки най-ниското равнище от януари 2022 г., според данните на института за анализи Kpler.
Този спад в индийските вносни дейност е свързан със завишаването на цените на руската нефт, следствие от увеличената конкуренция между Индия и Китай за закупуването на този суров. Първоначално западните санкции, свързани със завземането на Украйна през 2021 г., принудиха Русия да предостави значителни отстъпки, за да поддържа износа си, като ускори нарастването на индийските вноси. Въпреки това изравняването на цените на руския нефт с глобалните цени на пазара обърна този тренд, подтиквайки Индия да намали своите закупувания.
Скорoшните изказвания на руския заместник-премиер по енергетика, Александър Новак, потвърждават пренасочването на износа на руска нефт към Китай и Индия, подчертавайки стратегическата важност на тези партньорства.
Въпреки това решението на Русия, съвместно с ОПЕК+ и Саудитска Арабия, да засили намаляването на производството на нефт с цел повишаване на цените, има последици за търговските отношения с Индия.
Индийското правителство, фокусирано върху гарантирането на най-ниските цени за потребителите, се замисля за актуалността на закупуването на руска нефт без предишни стимули. Въпреки че Индия поддържа тесни политически връзки с Русия, енергийният сектор е предимно насочен от икономически съображения. Икономиите, които Индия постигна през първите десет месеца на войната в Украйна благодарение на изгодните цени на руската нефт, бяха анулирани от последния скач на цените на суровата нафта.
Ситуацията се усложнява допълнително от решението на Индия да избягва разплащания в долари с Русия, за да избегне американски ответни мерки. Пример за това е неуспешният опит на Индийската петролна корпорация да закупи руски петрол в дирхами на ОАЕ през декември.
MANTRA стартира RWAccelerator – нова инициатива, предназначена да участниците в Web3 пространството, като им предлага ресурси като финансиране, менторство и инструменти за изкуствен интелект.
Главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг съобщи, че компанията е постигнала споразумение с Комисията по ценните книжа и борсите за прекратяване на съдебния спор, което се очаква да бъде финализирано през следващата седмица.
Главният изпълнителен директор на Binance, Ричард Тенг, наскоро призова крипто общността да бъде по-предпазлива с инвестициите си, като подчерта значението на независимите проучвания.
Активността по пускането на токени на Solana значително се забави, като новите емисии спаднаха до 49,779 на 19 февруари, в сравнение с 95,578 в края на януари.