Включването на Саудитска Арабия и ОАЕ в БРИКС, заедно с Египет, Иран и Етиопия, бележи значително разширяване на членския състав, като той се удвоява до 10 държави.
Според анализатори този ход ще разкрие нови възможности за инвестиции и ще засили глобалното влияние.
Джихад Азур от МВФ вижда в това разширяване катализатор за засилване на връзките между тези икономики и останалия свят, което може да привлече повече инвестиции. Улас Рао от университета Heriot-Watt в Дубай подчерта перспективите за растеж, произтичащи от икономическата сила и огромния инвестиционен потенциал на Саудитска Арабия и ОАЕ.
И двете страни имат устойчив икономически растеж на фона на предизвикателства като високите лихвени проценти и геополитическото напрежение. Саудитска Арабия, със забележителен ръст от 8.7 % през 2022 г., има за цел да диверсифицира икономиката си чрез Визия 2030. По подобен начин ОАЕ прогнозират 3.4% ръст през 2023 г., стимулиран от сектори като туризма и производството.
Финансовата сила на Саудитска Арабия и ОАЕ се очаква да промени възприятията за БРИКС, като потенциално им предостави по-добър достъп до пазари на растеж. Включването им би могло да засили позицията им в рамките на ОПЕК+ и да насърчи по-силните енергийни връзки с Китай и Индия.
Нещо повече, това разширяване може да насърчи повече двустранна търговия в местни валути, като потенциално намали зависимостта от щатския долар. Идеята за обща валута в рамките на БРИКС се появи като потенциална стратегия за диверсификация на доминиращата роля на долара в международните транзакции.
Това разширяване засилва гласа на БРИКС като представител на глобалния Юг и може да насърчи засиленото глобално политическо сътрудничество, без да се откъсва от Запада. Като цяло добавянето на тези икономики е на път да промени икономическата и геополитическата динамика в рамките на БРИКС и извън нея.
В четвъртък акциите в САЩ преживяха сериозен спад, като това бе най-сериозният еднодневен упадък от 2020 г. насам.
Fidelity предприема смел ход в крипто пространството, като предлага нови пенсионни сметки, които позволяват на американците да инвестират в дигитални активи с минимални такси.
Главният изпълнителен директор на Robinhood Влад Тенев смята, че токенизацията на традиционните активи може да изиграе ключова роля за укрепване на позициите на американския пазар на акции в световен мащаб.
Стабилна монета загуби връзката си с щатския долар в сряда сутрин след твърдения, че компанията зад проекта, базирана в Хонконг, е изправена пред фалит.
Потъват в лайната си от ден на ден! Нека ви краварска измет ЗАСЛУЖАВАТЕ СИ ВОЙНА НА ВАША ТЕРИТОРИЯ!!!