За да се отърсят от зависимостта си от щатския долар, страните от БРИКС насърчават развиващите се страни да използват алтернативни валути за международни транзакции.
Присъединяването на четири нови държави към блока засили аргументите срещу долара и новите членове са решени да проучат възможността за създаване на валута на БРИКС, която да оспори сегашната доминация на САЩ.
В този контекст две държави заявиха, че напълно ще игнорират щатския долар след въвеждането на новата валута на БРИКС.
Русия и Иран, които са подложени на американски санкции и са членове на БРИКС, обещаха да приемат валутата на БРИКС веднага след въвеждането ѝ, тъй като се стремят да намалят зависимостта си от зелените пари в търговските си сделки.
Посланикът на Иран в Москва Казем Джалали информира, че алиансът отбелязва напредък в усилията си да разработи собствена валута. Понастоящем 60% от обмена между двете страни се извършва с национални валути.
Кога ще бъде въведена валутата на БРИКС, остава неизвестно. Последната информация се очакваше на срещата на върха на БРИКС през октомври.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.