В отговор на предупреждението на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за 100% мита върху стоки от държави, които настояват за дедоларизация, една от страните от БРИКС публично се дистанцира от инициативата.
Заплахите на Тръмп, отправени преди встъпването му в длъжност, подчертаха потенциалните последици за държавите, които се опитват да се отдалечат от щатския долар.
Индия, ключов член на БРИКС и близък съюзник на Съединените щати, подчерта, че продължава да разчита на долара за икономическа стабилност.
Шактиканта Дас, управител на Резервната банка на Индия (РБИ), поясни, че страната не се стреми към дедоларизация, нито пък е взето официално решение по този въпрос. Той отхвърли идеята за отказ от долара, като заяви, че не се водят подобни дискусии.
Макар че Индия не се стреми активно да намали зависимостта си от щатския долар, Дас подчерта значението на управлението на рисковете, свързани с валутните колебания.
Той обясни, че страната се фокусира върху минимизиране на рисковете в търговията, за да защити икономиката си, като призна, че зависимостта от една валута може да представлява предизвикателство.
Въпреки това Индия остава ангажирана с поддържането на стабилна и диверсифицирана икономическа стратегия.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.