На фона на разрастващите се връзки в рамките на алианса БРИКС над 6,000 китайски предприятия са установили дейност в Обединените арабски емирства (ОАЕ), което бележи значителен ръст на инвестициите между двете страни.
Очаква се предстоящото включване на ОАЕ в този съюз, което се планира да влезе в сила скоро, да насърчи по-задълбоченото сътрудничество между тях.
Това присъединяване към БРИКС е на път да разкрие нови възможности за сътрудничество. В частност, то е важен етап от 40-годишното двустранно партньорство, което очертава обещаващ пейзаж за икономически напредък в различни инвестиционни сектори за двете страни. През изминалата година икономическата коалиция на БРИКС старателно положи основите на разширяването, като кулминацията беше представянето на план по време на срещата на върха през 2023 г., който предлага плодородна почва за икономически перспективи в целия алианс.
Неотдавнашното разширяване се изразява в отправянето на покани към шест нови държави: Саудитска Арабия, ОАЕ, Иран, Египет, Етиопия и Аржентина. Въпреки че Аржентина отказа поканата, останалите пет държави трябва да официализират присъединяването си към блока в началото на 2024 г.
Интеграцията в алианса БРИКС е от особена полза за ОАЕ и Китай, като се има предвид значителното присъствие на 6,000 китайски компании в ОАЕ, което е сигнал за предстоящо нарастване на инвестициите. Този ключов момент, съвпадащ с 40-годишнината от създаването на двете държави, обещава да повиши качеството на двустранните им отношения.
Абу Даби, столицата на ОАЕ, вече се е позиционирала като ключов елемент в глобалната търговска стратегия на Китай, особено чрез ангажименти като инициативата „Пояс и път“ (BRI), в която ОАЕ играят ключова роля. Това приспособяване е на път допълнително да засили стратегическите инвестиционни сектори, включващи енергетика, технологии, финансови услуги, възобновяема енергия, биотехнологии и туризъм.
В смела стъпка за съчетаване на традиционни сектори със стратегия за дигитални активи, главният изпълнителен директор на „Bitcoin Magazine“ Дейвид Бейли е начело на сливането между неговата компания Nakamoto, специализирана в Биткойн, и доставчика на здравни услуги KindlyMD.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.