По време на 15-ата среща на върха в Йоханесбург по-рано тази година алиансът БРИКС отправи покани към четири арабски държави да се присъединят към неговите редици.
Сред тях бяха Саудитска Арабия, ОАЕ и Египет, а покани бяха отправени и към Иран, Етиопия и Аржентина. Аржентина обаче, под новото председателство на Хавиер Милей, отказа членство в БРИКС, като посочи, че предпочита да не участва в алианса.
БРИКС активно проучва стратегии за намаляване на зависимостта от щатския долар и за отслабване на глобалното му господство. Има спекулации за потенциалното въздействие в различни сектори в САЩ, ако съюза се откаже от използването на долара.
След това разширяване се наблюдава рязко нарастване на интереса от страна на още пет арабски държави, желаещи да се присъединят към БРИКС. Тези държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар, като се застъпват за използването на местните си валути в световната търговия. Петте държави, които изразяват интерес към присъединяване към БРИКС, са Алжир, Бахрейн, Кувейт, Мароко и Палестина.
Освен тези арабски държави посланикът на Южна Африка Анил Сооклал потвърди, че над 20 други държави са изразили официален интерес да станат членове на БРИКС.
Той добави, че страни като Пакистан и Нигерия са сред желаещите да се присъединят към алианса.
Сооклал заяви:
Много държави изразиха официален интерес, а решенията относно членството ще бъдат взети чрез консенсус между външните министри и лидерите.
Той изтъкна усилията на Пакистан да потърси подкрепата на Русия за потенциалното си включване в алианса. В резултат на това БРИКС може да разшири обхвата си в арабския свят, Африка, Азия и глобалния юг. Тази перспектива оказва натиск върху западните държави и САЩ, тъй като един обединен БРИКС може да окаже значително въздействие върху традиционните пазари.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.
Coinbase постави ново начало в крипто пространството в САЩ, като стартира непрекъсната търговия с фючърси върху Биткойн и Етериум, превръщайки се в първата регулирана платформа в страната, която работи денонощно.
Фондацията Етериум започна 2025 г. с мащабна финансова инициатива, като през първото тримесечие отпусна $32.6 милиона под формата на безвъзмездни средства за подкрепа на проекти, които укрепват инфраструктурата, използваемостта и ангажираността на общността на блокчейна.
Основната фондова борса в Бразилия, B3, прави смела крачка към дигиталните активи с предстоящото пускане на фючърсни договори върху Етериум и Solana.