Появата на потенциална валута на БРИКС, която да се противопостави на щатския долар, набира скорост, като три страни членки започнаха процеса.
Алиансът БРИКС работи активно за промяна на глобалния финансов пейзаж, като се стреми да създаде „многополюсен свят„, който да намали влиянието, традиционно упражнявано от САЩ и техните западни съюзници върху други държави
Полагат се усилия за убеждаване на развиващите се страни в Азия, Африка и Южна Америка да се откажат от щатския долар, приемайки предстоящата промяна във финансовата парадигма.
Наскоро Сергей Глазиев, бивш съветник на руския президент Владимир Путин и икономист, превърнал се в политик, потвърди напредналия етап на развитие на новата валута. Глазиев разкри, че три от първоначалните пет държави основателки на БРИКС са постигнали споразумение за въвеждане на предложената валута.
Реализирането на тази нова валута обаче зависи от одобрението на Индия и Китай – двете останали страни основателки, които все още не са дали съгласието си. Глазиев подчерта, че политическият консенсус на всички държави от БРИКС е от решаващо значение за стартирането на валутата, като три държави членки вече са изразили подкрепата си.
В обобщение, основното препятствие пред въвеждането на валутата на БРИКС се състои в осигуряването на политическо съгласие от страна на Индия и Китай. Бразилия, Русия и Южна Африка, първоначалните държави основателки, подкрепиха идеята, докато разширените членове на БРИКС все още работят за постигането на единодушен консенсус. Разгръщащият се сценарий означава потенциална промяна в световния икономически ред, оспорваща преобладаващата доминация на щатския долар.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.