Появата на потенциална валута на БРИКС, която да се противопостави на щатския долар, набира скорост, като три страни членки започнаха процеса.
Алиансът БРИКС работи активно за промяна на глобалния финансов пейзаж, като се стреми да създаде „многополюсен свят„, който да намали влиянието, традиционно упражнявано от САЩ и техните западни съюзници върху други държави
Полагат се усилия за убеждаване на развиващите се страни в Азия, Африка и Южна Америка да се откажат от щатския долар, приемайки предстоящата промяна във финансовата парадигма.
Наскоро Сергей Глазиев, бивш съветник на руския президент Владимир Путин и икономист, превърнал се в политик, потвърди напредналия етап на развитие на новата валута. Глазиев разкри, че три от първоначалните пет държави основателки на БРИКС са постигнали споразумение за въвеждане на предложената валута.
Реализирането на тази нова валута обаче зависи от одобрението на Индия и Китай – двете останали страни основателки, които все още не са дали съгласието си. Глазиев подчерта, че политическият консенсус на всички държави от БРИКС е от решаващо значение за стартирането на валутата, като три държави членки вече са изразили подкрепата си.
В обобщение, основното препятствие пред въвеждането на валутата на БРИКС се състои в осигуряването на политическо съгласие от страна на Индия и Китай. Бразилия, Русия и Южна Африка, първоначалните държави основателки, подкрепиха идеята, докато разширените членове на БРИКС все още работят за постигането на единодушен консенсус. Разгръщащият се сценарий означава потенциална промяна в световния икономически ред, оспорваща преобладаващата доминация на щатския долар.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се готви да бъде домакин на поредната важна дискусия за регулиране на криптовалутите, насрочена за 11 април 2025 г.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.