Предстоящата среща на върха на БРИКС, която ще се проведе през октомври 2024 г. в руския град Казан, е готова да приеме в редиците си още развиващи се страни, като се водят разговори за разширяване.
Алиансът организира коалиция от държави, които желаят да се откажат от господството на щатския долар и да се насочат към търговия в местна валута. Тази промяна не само оспорва силната позиция на щатския долар, но и дава възможност на местните валути да играят по-ключова роля в глобалния икономически пейзаж.
Помислете за потенциалните последици за различни сектори в САЩ, ако БРИКС изцяло се откаже от използването на долара в международната търговия. Подобен ход би могъл да доведе до значителни сътресения в американския финансов сектор и евентуално до вътрешна хиперинфлация.
При положение че около 25 държави се стремят към членство в БРИКС през 2024 г., развиващите се страни активно се стремят да укрепят местните си валути, очаквайки да дадат тласък на съответните си икономики. Тяхната цел е да дадат предимство на местните валути пред щатския долар в търговията, а присъединяването към БРИКС изглежда като основен начин за насърчаване на такава търговска динамика между съмишленици.
Според изявленията на южноафриканския посланик на БРИКС Анил Сооклал около 25 държави са подали официални заявления за присъединяване към БРИКС, а още толкова са проявили голям интерес.
Сооклал подчерта огромното търсене от страна на развиващите се страни, желаещи да станат част от БРИКС през 2024 г., което показва глобалната тенденция за оттегляне от щатския долар в полза на насърчаването на местните валути. Перспективата за 2024 г. е потенциална повратна точка за БРИКС, която бележи нов етап на разширяване.
Съществена последица от оттеглянето на множество държави от щатския долар ще бъде предизвикателството за финансирането на дефицита на Америка. Подобна промяна би могла да наруши динамиката на търсенето и предлагането на валутните пазари за щатския долар, което потенциално може да доведе до неговия спад.
Израел прави стъпки в крипто сектора, като регулаторът на ценни книжа одобри шест взаимни фонда за Биткойн, управлявани от компании като Migdal Capital Markets и Phoenix Investment.
Binance Futures разширява своите предложения с въвеждането на безсрочни договори B3USDT.
Mastercard постигна значителен напредък в интегрирането на блокчейн технологията, обявявайки, че през 2025 г. ще токенизира 30% от транзакциите си.
Индексът на цените на производителите в САЩ (PPI) за януари отчете повишение от 3.5%, което надхвърли 3.3% през декември, което е сигнал за продължаваща инфлация.
На запад стана трудно да се краде
Когато се съберат 25 голчовци , нищо не се променя , те си остават голчовци…