Предстоящата среща на върха на БРИКС, която ще се проведе през октомври 2024 г. в руския град Казан, е готова да приеме в редиците си още развиващи се страни, като се водят разговори за разширяване.
Алиансът организира коалиция от държави, които желаят да се откажат от господството на щатския долар и да се насочат към търговия в местна валута. Тази промяна не само оспорва силната позиция на щатския долар, но и дава възможност на местните валути да играят по-ключова роля в глобалния икономически пейзаж.
Помислете за потенциалните последици за различни сектори в САЩ, ако БРИКС изцяло се откаже от използването на долара в международната търговия. Подобен ход би могъл да доведе до значителни сътресения в американския финансов сектор и евентуално до вътрешна хиперинфлация.
При положение че около 25 държави се стремят към членство в БРИКС през 2024 г., развиващите се страни активно се стремят да укрепят местните си валути, очаквайки да дадат тласък на съответните си икономики. Тяхната цел е да дадат предимство на местните валути пред щатския долар в търговията, а присъединяването към БРИКС изглежда като основен начин за насърчаване на такава търговска динамика между съмишленици.
Според изявленията на южноафриканския посланик на БРИКС Анил Сооклал около 25 държави са подали официални заявления за присъединяване към БРИКС, а още толкова са проявили голям интерес.
Сооклал подчерта огромното търсене от страна на развиващите се страни, желаещи да станат част от БРИКС през 2024 г., което показва глобалната тенденция за оттегляне от щатския долар в полза на насърчаването на местните валути. Перспективата за 2024 г. е потенциална повратна точка за БРИКС, която бележи нов етап на разширяване.
Съществена последица от оттеглянето на множество държави от щатския долар ще бъде предизвикателството за финансирането на дефицита на Америка. Подобна промяна би могла да наруши динамиката на търсенето и предлагането на валутните пазари за щатския долар, което потенциално може да доведе до неговия спад.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.
След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.
На запад стана трудно да се краде
Когато се съберат 25 голчовци , нищо не се променя , те си остават голчовци…