Бразилската централна банка представи подробности за новоразработената блокчейн платформа, която ще бъде използвана за улесняване на обмена на информация между финансовите регулатори на страната.
Наречен „Pier“, блокчейна беше разработен от собствения IT отдел на Banco Central do Brasil (BCB) и ще бъде използван за сигурно споделяне на данни между централната банка и други национални регулатори, съобщи BSB в съобщение. По-конкретно, Pier ще позволи обмен на данни между BCB, Бразилската комисия за ценни книжа и фондови борси, Надзорa на частното застраховане и Националния орган по пенсионните фондове.
Като децентрализиран ledger, блокчейн технологията бе избрана специално от BSB за осигуряване на „хоризонтална мрежа за споделяне на информация“, която отрича необходимостта от централизираща структура, която в противен случай би могла да захване „оперативно йерархично превъзходство“ над другите.“, пояснява заместник-началникът на информационното отделение на BCB Aristides Cavalcantе.
Освен това основната характеристика на блокчейн е неизменимостта, като същевременно се гарантира, че няма регулатор, който да променя информацията, тъй като всяко заявление за данни е записано криптографски и гарантира автентичността на информацията.
В момента има известна размяна на информация относно процесите на оторизация, които все още не са автоматизирани: персоналът от една от институциите се свързва с другите чрез писма или електронна поща“, разкри Cavalcante. Дори и няколкото заявки, автоматизирани от софтуера, все още изискват някаква степен на човешка намеса.
Първоначално централната банка предвижда полезността на Pier като предоставяне на достъп до информация, свързана с процесите на административно налагане на санкции, като добавят, че всеки участник им дава достъп до всяка информация, считана за взаимен интерес, в реално време.
Очаква се Pier да влезе в експлоатация до края на 2018 г. и представлява осезаемо усилие от страна на централната банка да експериментира с различни приложения на блокчейн, въпреки че Биткойн бе определен като балон и пирамидална схема, през октомври 2017 г.
Изчерпателен технически доклад [PDF], очертаващ изследванията, разкрива, че BCB експериментират с блокчейн Quorum на Hyperledger Fabric, R3 и Corda и Quorum на JP Morgan, за да проучи разработването на система за брутен сетълмент в реално време (RTGS), която поддържа вътрешните междубанкови плащания в държава.
Президентът Доналд Тръмп подписа GENIUS Act – новаторски законопроект, насочен към регулиране на бързо разрастващия се пазар на стабилни монети.
Тази седмица президентът Доналд Тръмп се готви да подпише мащабна изпълнителна заповед, която може радикално да промени начина, по който американците инвестират за пенсиониране.
Камарата на представителите на САЩ прие три новаторски законопроекта за криптовалутите, насочени към установяване на всеобхватен федерален надзор върху дигиталните активи, включително стабилните монети и по-широката инфраструктура на крипто пазара.
Камарата на представителите на САЩ одобри три важни законопроекта за криптовалутите, след като късно в сряда вечерта премина през решаващо процедурно гласуване.