Бразилската военна полиция разкри незаконна операция за добив на злато, за която се твърди, че е използвала крипто токени за изпиране на печалбите си с помощта на компании в сферата на здравеопазването.
В четвъртък в Сао Пауло 211 служители на реда извършиха 60 обиска и арестуваха петима души в рамките на полицейска операция, наречена „Алчност“.
„Разкрито е движение на милиарди от престъпната група, с внасяне и теглене на милиони в брой, фиктивни компании и банкови преводи между замесените“, съобщават властите пред местни медии (в превод от португалски).
Очевидно фиктивни дружества, собственост на фирми за здравеопазване, са притежавали няколко компании за добив на злато, разположени в северния регион Рондония, които според полицията са използвали невалидни екологични разрешителни при добива на злато. Твърди се, че те са използвали криптовалута като средство за „оправдаване на сумите, произтичащи от незаконния добив на злато…, сякаш са инвестиции на трети страни, заинтересовани от получаването на дивиденти“.
Властите узнават за схемата за добив на злато, след като предишно разследване открива трафик на наркотици на борда на самолети. След това инцидентът с трафика по въздух е свързан с жалба в Порто Вельо, която е свързана с пране на пари в здравния сектор.
Властите твърдят, че здравните компании в Бразилия са прали злато за криптовалути в продължение на повече от десетилетие. Смята се, че между 2019 г. и 2021 г. 16 милиарда реала ($3 милиарда), са били прехвърлени през банкови сметки на бандата.
(110 кг. злато са конфискувани през 2019 г. от властите, свързани с трафик на наркотици и незаконен добив)
Федералната полиция откри, че „незаконните средства, инжектирани в [здравните] компании в столицата на Рондония, са дошли от незаконни миньорски практики поне от 2012 г. насам от лидерите на престъпната организация“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: САЩ и Южна Корея си сътрудничат в разследването на сриналата се Terra (LUNA)
След това следователите успяха да получат финансови данни от една фирма, наречена MMGold, за да проследят дейността на групата. Там беше установено, че компанията е „прехвърлила милиони долари“ по различни сметки, възлизащи на милиарди, преди да се опита да изпере тези пари, използвайки криптовалута.
През май тази година беше въведен регламент, който актуализира разпоредбите за борба с прането на пари и финансирането на тероризма, специфични за здравната индустрия.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.