Бразилия се насочва към промяна в начина, по който служителите могат да бъдат компенсирани, като в ново законодателство се предлага използването на криптовалути като Биткойн за изплащане на заплати.
Федералният депутат Луис Филип де Орлеанс и Браганса представи законопроекта на 12 март, като целта му е крипто плащанията да станат законна възможност за изплащане на заплати, като същевременно се изисква част от заплатите да се превеждат в националната валута на Бразилия – реал.
Законопроектът очертава, че работодателите могат да изплащат до 50% от заплатата на служителите в криптовалути, но пълните плащания в дигитални валути ще бъдат забранени. Изключенията ще се прилагат за чуждестранни работници или емигранти. Независимите изпълнители обаче биха могли да получават цялото си възнаграждение в крипто, в зависимост от договорните си условия. Важна подробност е, че обменният курс за изплащане на криптовалути ще се основава на официалния курс, определен от Централната банка на Бразилия.
Орлеанс е Браганса разглежда предложението като възможност за укрепване на сектора на финансовите технологии в Бразилия и за привличане на повече крипто инвестиции в икономиката. Той също така твърди, че законопроектът ще предостави по-голяма автономия на работниците и работодателите при договарянето на условията на труд. Като пример за успех, който Бразилия може да последва, той посочи страни като Япония и Португалия, където подобни политики са довели до по-широк прием на дигиталните активи.
Този ход идва в момент, когато Бразилия проучва по-широки усилия за интегриране на блокчейн технологията и криптовалутите в международните финансови сделки, като например транзакциите в рамките на БРИКС. Макар че законопроектът може да предизвика вълнение в индустрията, успехът му ще зависи от това как ще балансира между иновациите и регулаторните проблеми.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.
Изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус обяви в петък, че компанията официално оттегля кръстосаната си жалба в дългогодишната си съдебна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), което е знак за окончателен ход към приключване на продължаващия от години случай.