Бразилската централна банка (BCB) представи проектопредложение, целящо да ограничи тегленето на стабилни монети, обезпечени с чуждестранна валута, до портфейли за самостоятелно попечителство.
Този ход е част от по-широките усилия за регулиране на разрастващия се пазар на криптовалути в страната.
Предложената рамка ще забрани на крипто борсите да дават възможност за прехвърляне на стабилни монети, обвързани с чуждестранни валути, към частни портфейли. BCB разглежда това като привеждане на дигиталните активи в съответствие със съществуващите финансови инструменти, като например чуждестранните инвестиции и кредитите, като същевременно се гарантира спазването на глобалните финансови регулации. Доставчиците на услуги също така ще бъдат задължени да докладват данни за клиентите на централната банка.
Макар че BCB признава потенциала на дигиталните активи за подобряване на валутните услуги и инвестициите, тя посочи рискове, свързани със защитата на инвеститорите, киберсигурността и макроикономическата стабилност. Регулаторният орган твърди, че неговите мерки ще осигурят правна яснота за предприятията, които се занимават с международни крипто транзакции и активи, обезпечени с чуждестранна валута.
Бразилският крипто пазар бележи значителен ръст, като според Chainalysis между юли 2023 г. и юни 2024 г. ще бъдат сключени сделки с дигитални активи на стойност над $90 милиарда. Стабилните монети, особено тези, обезпечени с щатски долари, доминират на този пазар, като често служат като носител на стабилна стойност за трансгранични B2B плащания. Критиците предупреждават, че предложените ограничения могат да задушат напредъка на индустрията в региона.
Стабилните монети, които сега са основна част от крипто екосистемата, са достигнали глобална пазарна капитализация от $190 милиарда. Обществената консултация за предложените от Бразилия правила ще остане отворена до 28 февруари 2025 г., след което BCB ще вземе решение за окончателни разпоредби въз основа на обратната връзка със заинтересованите страни.
Камбоджанските власти блокираха достъпа до 16 големи крипто-борси, включително Binance, Coinbase и OKX, поради липсата на лиценз от Регулатора на ценни книжа и борси на Камбоджа (SERC).
Европейската централна банка (ЕЦБ) наскоро сподели актуална информация за разработването на цифровото евро, отбелязвайки ключов етап в текущата подготвителна фаза.
Русия напредна с нова данъчна рамка за криптовалутите, насочена както към добива, така и към търговията с тях.
Администрацията на Тръмп обмисля да разшири правомощията на Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) за надзор на пазара на криптовалути.