Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва наскоро одобри нов законопроект за данъците върху криптовалутите, държани в чужбина, като официално го превърна в закон от 12 декември 2023 г. Това законодателство трябва да започне да се прилага от 1 януари 2024 г.
Съгласно новия закон правителството има право да налага данъци върху криптовалутите, притежавани от бразилски граждани, намиращи се в чужбина. Физическите лица ще подлежат на заплащане на данък в размер до 15% върху печалбите, получени от сделки с криптовалути.
Гражданите, които започнат да плащат данъка си през тази година, обаче ще се възползват от предимство; те ще трябва да платят данък от 8% върху всички печалби, натрупани до 2023 г., като плащанията ще бъдат разсрочени на вноски, започващи през декември 2023 г. Въпреки това данъчната ставка ще нарасне на 15% от следващата година. Забележително е, че приходите от чужбина в размер до $1,200 ще бъдат освободени от данъчно облагане.
Освен това този закон не се ограничава само до криптовалутите; той се разширява, за да обхване печалбите и дивидентите от инвестиционни фондове, платформи, недвижими имоти и тръстове. Бразилското правителство очаква през 2024 г. да генерира приблизително $4 милиарда нови данъчни приходи.
Жоао Карлос Алмада, управител на Transfero, бразилски емитент на стабилни монети, изтъкна области в текста, които изискват подобрение, като например разпоредби за компенсиране на загубите през периода, наподобяващи данъчните разпоредби, приложими за борсови активи. Алмада очаква, че тъй като регулаторните рамки в страната продължават да се развиват, ще последват по-нататъшни обсъждания по този въпрос с цел повишаване на прозрачността на пазара и укрепване на доверието.
Въздействието на това законодателство се простира отвъд индивидуалните притежатели на криптовалута и обхваща „изключителните фондове“, обозначаващи инвестиционни фондове с единствен акционер, и чуждестранните дружества, участващи на бразилския финансов пазар.
Този ход към облагане на криптовалутите е част от по-широка тенденция, акцентираща върху засиления регулаторен надзор.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.