Базирана в Полша Биткойн борса внезапно прекрати дейността си, като "отмъкна" криптовалутите на хиляди потребители.
BitMarket обяви в понеделник, че е изчерпа ликвидността си на 8 юли, което ги накара да прекратят операциите си за неопределен период от време. Борсата също така заяви, че ще актуализира потребителите с повече информация.
Данните, предоставени от CoinMarketCap.com, показаха обеми на търговия от близо $ 850,000. В сравнение с други борси, статистиката изглежда по-слаба, потвърждавайки, че BitMarket е в ликвидна криза.
Независимо от това, борсата не остави никакви следи за това как ще процедира с изтеглянето на средства. Уплашените потребители споделиха оплакванията си в социалните медийни платформи, като един от тях очерта няколко конкретни проблема.
Reddit потребителят „ODOBANKS“ твърди, че BitMarket действаха много съмнително, преди да обявят своята несъстоятелност. Смята се, че борсата е поискала от потребителите да променят паролите си, без да дават обяснения. В отделен случай, BitMarket спря и процеса на изтегляне на средства на много потребители, изисквайки допълнително KYC (Опознай своя клиент).
„Представителите на борсата, които са активни на полския биткойн форум, твърдят, че това изискване за KYC трябваше да се осъществи преди доста време и че те са насочени само към хора с лични карти, чиито срок на годност е изтекъл“, пише ODOBANKS. „Те така и не отговориха на обвиненията на потребителите, че крият факта, че борсата е била хакната.“
В момента BitMarket притежава около 1300 биткойн единици в портфейлите си, което е еквивалентно на $16 милиона. Потребителите, подложени на стреса да загубят трудно спечелените пари, вече формираха група във Facebook. Те планират да заведат дело срещу основатели на BitMarket и други топ мениджъри.
Експертите също започнаха да споделят мнението си за възстановяването на липсващите пари на потребителите. Знаменитият икономист професор Кристоф Пиех каза, че в този момент клиентите не могат да възстановят своите биткойн средства. Експертът напомни на всички за присъщия недостатък на Биткойн протокола, който дава право на собственост върху биткойн монетите само на хората, които имат достъп до личните ключове на техните портфейли.
„В такава ситуация клиентите могат да се обърнат към прокуратурата“, каза професор Пиех. „Трябва да се помни обаче, че тези средства са сложни за възстановяване. Прокуратурата няма опит в подобна ситуация. Да не говорим за техническите трудности.“
Точно както Bitcurex не успя да възстанови средствата на клиентите си, вероятно ще бъде същия случай и с BitMarket, добави той.
Ситуацията остави потребителите само с една надежда: BitMarket да се появи с план за възстановяване на средствата. Докато мнозина не вярват, че това ще се случи, все още има какво да се научи за вярата в борси, които не оправдават предварително доверието на клиентите си.
Главният изпълнителен директор на борсата Kraken, Джеси Пауъл, през януари призова клиентите си да не съхраняват всичките си криптовалути на платформата. Той каза:
Моля, не съхранявайте повече монети на борсата, отколкото трябва да търгувате активно – това се отнася и за KrakenFX. Използвайте Ledger или Trezor. Децентрализираните борси не са панацея – погледнете DAO. Отворен код означава, че „пролуките“ ще бъдат открити скоро (вероятно не от добрите момчета).
В отделен случай, наскоро стана ясно, че базирана в Ирландия крипто борса също „се изпари“ със средствата на клиентите си.
Индийската крипто борса CoinDCX потвърди пробив в сигурността на стойност $44 милиона, свързан с една от вътрешните ѝ сметки за ликвидност.
Според нов доклад на The Telegraph Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство се готви да ликвидира огромно количество конфискувани криптовалути – Биткойн на стойност най-малко $7 милиарда.
Бивш служител на Националната агенция за борба с престъпността (NCA) е осъден на пет години и шест месеца затвор, след като е откраднал 50 BTC – сега на стойност над £4.4 милиона – от криминално разследване, което е подпомагал.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.