Block.one, крипто компанията, която стои зад блокчейна EOSIO, се съгласи да плати 27,5 милиона долара в съдебен иск за своето ICO от 4 милиарда долара за EOS. Когато съдията уреди нещата, Block.one трябва да изплатят пари на ищци, инвестирали в ICO.
“Block.one вярва, че този иск е без основание и е изпълнен с множество неточности. Приемането на това споразумение обаче ни позволява да фокусираме повече време и енергия върху управлението на нашия бизнес и доставянето на нови продукти”, се казва в изявление на компанията днес.
Споразумението, внесено за одобрение от съда, приключва съдебен иск, заведен на 3-ти април 2020 г. от инвеститорите Чейс Уилямс и Уилям Джанг. Те заведоха случая от името на всеки, закупил EOS между 26-ти юни 2017 г. и 4-ти юни 2019 г. Споразумението удължава тази дата до 18-ти май 2020 г.
На 18-ти май 2020 г. Crypto Assets Opportunity Fund (CAOF) и инвеститорът Джони Хонг подадоха подобно дело. Съдът обедини делата през август 2020 г. и назначи CAOF за водещ ищец.
CAOF твърди, че Block.one са подвели инвеститорите си, като са продали нерегистрирани ценни книжа и изкуствено са увеличили цената на EOS. Block.one отричат тези твърдения.
След една година в съдилищата CAOF и Block.one решиха да се споразумеят, за да “избегнат разсейването, разходите и рисковете от по-нататъшни съдебни спорове”.
Те информираха Съда, че споразумение е постигнато на 9-ти май, според съдебните протоколи, публикувани на 11-ти юни.
През октомври 2019 г. Block.one уредиха дело за тяхното ICO със SEC за 24 милиона долара, което някои в крипто индустрията сметнаха за твърде ниско.
Въпреки че поставят цена на сетълмента, CAOF и Block.one продължават да не са съгласни относно размера на отговорността, щетите и сумата на парите, която ще бъде възстановена.
Съдът трябва да разгледа потенциални жалби, преди да произнесе своята присъда относно правото на всеки ищец. Съдът също заяви, че инвеститорите, които могат да искат по-малко от 10 долара, няма да получат каквото и да било.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) предприе съдебни действия срещу Touzi Capital и нейния главен изпълнителен директор Енг Таинг във връзка с твърденията за измамна схема на стойност $115 милиона, с която са подведени над 1,500 инвеститори в цялата страна.
Тайван ускори въвеждането на своите правила за борба с прането на пари (AML) за бизнеса с криптовалути, след като наскоро бяха наложени глоби на две борси за неспазване на стандартите за съответствие.
Киберпрестъпниците, насочени към криптовалутите, продължават да подкопават доверието в индустрията, като досега през 2024 г. чрез кибератаки са откраднати близо $1.5 милиарда.
Нарастващата популярност на криптовалутите продължава да предоставя атрактивни възможности за инвестиции, но също така отваря врати за измамници, които се насочват към неопитни инвеститори.