Българският финансов министър Асен Василев каза в интервю за Bloomberg, че правителството проучва възможности за механизъм за крипто плащане в краткосрочен и средносрочен план.
Василев заяви, че продължават разговорите с играчите на крипто индустрията, както и с централната банка. Министърът, който отказа да даде повече подробности, затвори вратата за възможността страната да се превърне в център за копаене на криптовалута.
Смята се, че България, която е член на Европейския съюз, контролира над 200,000 BTC на стойност $6 милиарда днес.
През май 2017 г. българските служители на реда конфискуваха над 200,000 BTC след операция срещу организирана престъпна група. Какво е направила държавата с тези иззети BTC и дали са ги продали или не, остава неясно оттогава.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Майкъл Новограц предложи облог за $1 милион на Биткойн критика Питър Шиф
Като член на Европейският съюз, България е една от 8-те дъжави, които все още не са приели еврото и не биха имали ползва от това да интегрират дигитално евро.
През юни 2021г., правителството на България и представители на БНБ обявиха, че възнамеряват да приемат еврото през 2024 г. Президентътна Европейската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард, каза през март, че дигиталната валута може да не бъде представена преди 2025 г.
VanEck подаде предложение до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) за своя нов ETF „On-chain Economy“, чиято цел е да осигури експозиция към екосистемата на дигиталните активи, без да инвестира директно в криптовалути.
Последните 2 дни възвърнаха бичия оптимизъм, като общата пазарна капитализация се върна на ниво от $3.52 трилиона
На 15 януари Министерството на правосъдието на САЩ обяви, че BitMEX и нейната компания майка HDR Global Trading Limited са глобени със $100 милиона за нарушения на Закона за банковата тайна (Bank Secrecy Act – BSA).
Coinbase отново въведе в САЩ заеми, обезпечени с Биткойн, като даде възможност на потребителите да заемат средства, използвайки своите дигитални активи като обезпечение.