Офлайн обмен на Биткойн за фиат се оказа измама за южнокорейски бизнесмен, след като се оказа, че еврата, които получава за своята криптовалута, са фалшиви.
Според Agence France-Presse (AFP) базираният в Сингапур южнокорейски бизнесмен, който управлява фирма за крипто, е имал за цел да размени Биткойн на стойност 2,3 млн. долара за 2 млн. евро в брой със сръбски купувач в луксозен хотел в Ница миналия месец.
Според AFP е било очевидно, че банкнотите не са истински, тъй като те са „груби, фотокопирани фалшификати“.
След като южнокорейците съобщиха за проблема на полицията, сръбският гражданин беше арестуван в петзвезден хотел в Кан, Франция, където бе установено, че притежава часовник, струващ 100,000 евро, и луксозен автомобил.
Според адвоката, който представлява сръбският гражданин Жерард Будо, обвиненията срещу неговия клиент включват такива за измами, както и принадлежност към мрежа за организирана престъпност. Полицията все още търси неговия съучастник.
Южнокорейският бизнесмен съобщи, че е запознат със сърбина и неговия съучастник, когато двойката изявила интерес в инвестирането във фирмата му със седалище в Сингапур. Дискусиите между двамата вместо това доведоха до сделката за провеждане на обмена на Биткойн офлайн.
Измамите, при които притежателите на Биткойн обменят своите активи за фалшив фиат, не са нови. През април 12 лица са били арестувани заради измама, при която маркетинг-мениджър, базиран в Токио, е загубил 190 милиона йени. Измамниците твърдяха, че са примамили изпълнителния директор, като са му предложили 10 милиона йени за неговият Биткойн, повече от пазарната му стойност. Повечето от банкнотите, които се съдържаха в куфарче, се оказаха фалшиви. И точно както в измамата, включваща бизнесмена от Южна Корея, сделката в Токио също се състоя в хотел, макар и от другата страна на Тихия океан.
Съобщава се, че Биткойн кит е загубил над $300 милиона в опустошителна крипто кражба – една от най-големите в последно време.
Kraken наскоро предотврати опит за проникване от севернокорейски хакер, маскиран като кандидат за работа.
Авраам Айзенберг, известен с организирането на експлойта на Mango Markets през 2022 г., бе осъден на 52 месеца затвор, но не за дейностите си, свързани с криптовалути.
Loopscale, децентрализирана финансова платформа, изградена върху Solana, бе принудена да преустанови кредитната си дейност след сериозен пробив в сигурността, който доведе до загуби в размер на около $5.8 милиона.