Достигайки дългоочакваното решение, свързано с дейностите по пране на пари през крипто борсата BitMEX, еднo от четирите федерални окръжни съдилища в Ню Йорк осъди na две години пробация и шест месеца домашен арест основателя и бивш главен изпълнителен директор Артър Хейс .
Артър Хейс, заедно с другите съоснователи на BitMEX – Бенджамин Дело и Самюел Рийд – и първият неслужител на компанията Грегъри Дуайър, се признаха за виновни за нарушенията на Закона за банковата тайна (BSA) на 24-ти февруари, признавайки, че „умишлено не са успели да установят, имплементират и поддържат програма за борба с прането на пари (AML) в BitMEX.”
Признанието за вина в подпомагане на пране на пари е наказуемо престъпление, което често води до максимално присъда от пет години затвор. Въпреки това и Хейс, и Дело се признаха за виновни преди датата на процеса през март и се съгласиха да платят по $10 милиона глоби.
Хейс доброволно се е предал на американските власти в Хавай шест месеца след като федералните прокурори за първи път повдигнаха обвинения, на което адвокатите му заявиха:
Г-н. Хейс се яви доброволно в съда и очаква с нетърпение да се бори с тези неоправдани обвинения.
Според обвинителния акт, публичните съдебни документи и изявленията, направени в съда, Хейс е освободен, след като е платил гаранция от $10 милиона в очакване на бъдещо производство в Ню Йорк. Въпреки това, прокурори от отдела на Службата по пране на пари и транснационални престъпни предприятия установиха, че предприемачите са виновни за неизпълнението на предпазните мерки за AML, включително неизпълнението на задълженията за опознаване на клиента (KYC).
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Този индикатор предполага, че Биткойн наближава дъно
Въпреки непосредствената възможност за изтърпяване на наказание в затвора, признаването на обвиненията доведе до осъждане на Хейс на домашен арест, която изисква от него да прекара първите шест месеца от присъдата си в своя дом.
Разбивайки мита, свързан с лекотата на пране на пари с помощта на криптовалути, нов анализ подчертава потенциала на блокчейн технологията и крипто за проследяване на финансови престъпления.
Докато много проекти в рамките на крипто екосистемата бяха жертви на целенасочени атаки, злонамерените участници продължават да се борят, когато става въпрос за осребряване на откраднатите средства.
Димитро Волков, главен технологичен директор на крипто борсата CEX.IO, каза, че идеята за крипто, използвана предимно от престъпници, е остаряла, добавяйки:
„В случая с Биткойн (BTC), чиято блокчейн книга е публично достъпна, сериозна борса с компетентен аналитичен екип може лесно да наблюдава и осуетява хакери и перачи на пари, преди щетите да бъдат нанесени.“
Месеци след пробива в сигурността на стойност $230 милиона индийската крипто борса WazirX направи важна стъпка напред, като замрази $3 милиона в откраднати USDT.
В Южна Корея властите са арестували жена, заподозряна, че е откраднала 700 милиона вона ($480,000) под формата на криптовалута от свой приятел, за да разреши финансовите си проблеми.
Майкъл Лиуелън е подал съдебен иск срещу Министерството на правосъдието на САЩ, обвинявайки администрацията на Байдън, че потиска иновациите в областта на криптовалутите, като тълкува неправилно федералните закони за пренос на пари.
Руски работник, занимаващ се с добив на диаманти, е осъден на седем години затвор с максимална сигурност за предполагаемо предоставяне на финансова подкрепа на въоръжените сили на Украйна чрез транзакции с криптовалута.