Гилбърт Армента, бившето гадже на Ружа Игнатова, известна още като "Криптокралицата", е осъден на пет години федерален затвор за участието си в измамния проект за криптовалута OneCoin.
Понци схемата, основана от Игнатова през 2014 г., измами инвеститорите с над $4 милиарда. Родената в България Игнатова, която е в списъка на ФБР с десетте най-издирвани лица, е в неизвестност от 2017 г., а някои източници предполагат, че тя може да е била убита.
Първоначалното разследване на Армента сочи, че той може да влезе в затвора за седем години. През 2018 г. обаче той се признава за виновен за пране на пари, изнудване и извършване на телеграфна измама, което води до намаляване на наказанието.
Съдът на Южния окръг на Ню Йорк (SDNY) осъди Армента на пет години федерален затвор за изпиране на $300 милиона приходи, генерирани от измамата с OneCoin.
Матю Лий, основател на организацията за защита на обществения интерес Inner City Press, хвърли повече светлина върху делото срещу подсъдимия. Предполага се, че след като е изпрал $300 милиона, Армента е закупил луксозни предмети за себе си, като например реактивен самолет.
По-късно той нарушил споразумението си с властите като продал самолета и откраднал чек за $5 милиона. Освен това бившият приятел на Игнатова е подкупвал мексикански юридически лица и е играл на хазарт със средства, откраднати от инвеститорите в OneCoin.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Предстои значителна корекция, твърди анализатор
Адвокатът на Армента твърди, че клиентът му не е проявявал насилие, добавяйки, че проблемите му идват от нещастието да влезе в „романтична връзка“ с „криптокралицата“. Предполага се, че тя „е пробила дупка в стената на апартамента му и е наела двойка, която да живее до него и да го следи“.
Армента също така купува банка в Грузия, където Игнатова вече е била клиент. Обвиняемият поискал да изтърпи присъдата си във федералния затвор FCI Miami – поправителна институция с ниска степен на сигурност за мъже. Предстои магистратите да решат дали да одобрят това искане.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.