Лий Рейнърс - бивш служител на Федералната резервна банка на Ню Йорк - каза, че криптовалутите нямат стойност и трябва да бъдат държани извън банковата система.
Рейнърс, който призовава за забрана на Биткойн, спомена, че крипто няма вътрешна стойност и се търгува единствено на базата на настроения, като заяви още, че цифровите активи нямат фундаменти.
Според критика настоящият мечи пазар, който е засегнал пространството на криптовалутите, е оправдан, като посочва, че криптовалутите не са мощен хедж срещу инфлацията, като се има предвид времето на срива на криптопазара.
Рейнърс смята, че стойността на криптовалутите се е повишила през последните години само до голяма степен поради неефективните парични политики, приети от Федералния резерв по време на пандемията. Той твърди, че присъщата стойност на криптовалутите не е изиграла важна роля за това.
За да потвърди тезата си, той посочи неотдавнашната крипто зима, която изглежда се е задържала доста дълго време, тъй като отбеляза, че сегашният крипто срив се очаква заради неотдавнашните политики на Фед, разкриващи действителната стойност на цифровите активи.
Рейнърс също така спомена, че според него поддръжниците на криптовалутите всъщност не търсят ясно законодателство, а по-скоро свободни политики, които да създадат среда за процъфтяване на криптовалутите.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Celsius напълно изплати своя дълг към MakerDAO
Той отбеляза:
Хората, занимаващи се с крипто, казват: „О, ние просто искаме регулаторна яснота“.
Ок, казвам, добре, в Китай е доста ясно, но вероятно това не е яснотата, която търсите.
Така че, когато казват: „Искаме регулаторна яснота“, това е евфемизъм за: „Искаме благоприятно и лековато законодателство“.
В статията си „Криптовалутата и държавата: нечестив съюз” Рейнърс заяви, че криптовалутата е „лошо средство за размяна и разчетна единица“ поради своята нестабилност и че единствената ѝ доказана употреба всъщност е като средство за спекулация.
Редовната дейност на Салвадор по закупуване на Биткойн изглежда е спряла, като последната регистрирана покупка от портфейл на страната е от 17 февруари, според Arkham Intelligence.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.
Проучване на инвестиционната компания VanEck показва, че докато правителството на САЩ обсъжда потенциален резерв от Биткойн, 21 щата вече осъществяват планове за придобиване на BTC.
JPMorgan отчита, че институционалният интерес към фючърсите върху Биткойн и Етериум намалява, което оставя крипто пазара в уязвимо положение.