Бившият китайски милиардер Ян Бин е осъден на шест години затвор в Сингапур за организиране на крипто инвестиционна измама.
61-годишният мъж, който има и нидерландско гражданство, се призна за виновен в редица престъпления, включително в извършване на измама и работа без съответните разрешителни. Наложена му е и глоба в размер на 16,000 сингапурски долара.
Фалшивата компания на Янг, A&A Blockchain Innovation, е привлякла над 700 инвеститори, които колективно са загубили около 1.1 милиона сингапурски долара между май 2021 г. и февруари 2022 г. Той е оещавал ежедневна възвръщаемост от машини за добив на криптовалути, които никога не са съществували, Янг използвал средствата на новите инвеститори, за да се разплати с предишните инвеститори – пирамидална понци схема като по учебник.
Това не е първият проблем на Ян със закона. През 2003 г. той е осъден на 18 години в Китай за укриване на данъци, но през 2016 г. е освободен предсрочно.
Последната му измама е свързана със създаването на приложение, което представя фалшиви печалби на инвеститорите. Властите са възстановили 100,000 сингапурски долара от жилището му, но на жертвите не е изплатено обезщетение.
Окръжният съдия Бренда Чуа произнесе присъдата, подчертавайки значителната роля на Янг в измамата. Адвокатът му успял леко да намали присъдата, като се позовал на ранното му признаване на вина и сътрудничеството му с разследването. Този случай служи като предупреждение за тези, които инвестират в нерегулирани крипто схеми.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.