Бившият вицепрезидент на Северноамериканското инвестиционно банкиране в JPMorgan Chase заяви, че блокчейн "може да бъде ключът към избягване на следващата световна финансова криза", съобщават "China Economic Times" на 23-ти юли.
Pang Huadong, който понастоящем е почетен академичен съветник на Азиатския Блокчейн Институт, заяви, че неговият опит в JPMorgan по време на пика на финансовата катастрофа през 2008 го накара да се замисли, че блокчейн може да бъде ключовата технология за установяване на прозрачност и доверие в глобалната икономическа система:
„Когато започнах да работя в JPMorgan през 2007 г., 13 души управляваха $40+ милиарда активи, когато финансовата криза през 2008 г. беше в най-лошия период, средната дневна загуба беше $300 милиона долара. Едва постепенно разбрах, че блокчейн технологията може да бъде ключът към избягване на следващата световна финансова криза. „
Huadong добави, че докато технологията все още е „на много ранен етап“, нейните перспективи за развитие са „неограничени“. Той изолира иновациите на крайъгълния блокчейн камък – това, че се създават системи, дезактивирани и прозрачни – като потенциал за радикално намаляване на глобалните финансови рискове и „да се създадат механизми за доверие на най-ниските разходи“.
Докато политиката на китайското правителство остава трудна за децентрализираните криптовалути, блокчейн набира все по-голяма популярност сред лидерите на политическия, академичен и финансов сектор – дори президентът на страната Xi Jingping открито възхвали потенциала на блокчейн тази пролет.
Само миналата седмица официалният вестник на китайското Министерство на Науката и Технологиите съобщи, че страната ще води международна изследователска група по стандартизацията на интернет на нещата (IoT) и блокчейн технологията.
На 16-ти юли заместник-директорът на ИТ министерството на Китай призова страната да „обедини“ силите си за насърчаване на блокчейн като „основна“ технология за новата цифрова икономика и се застъпва за облекчаване на институционалните ограничения, за да се оптимизира средата за нейната интеграция.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.